"דיקסיט דומינוס- פסגות של בארוק"

הקונצרט השני בסדרה "הכורלית הקטנה"

צילום: אילן שפירא – מקהלת ברתיני

"דיקסיט דומינוס- פסגות של בארוק", הקונצרט השני בסדרה "הכורלית הקטנה", סדרה ווקאלית של מקהלת ברתיני במסגרתה היא מארחת מקהלות מהארץ ומהעולם, הרכבים תזמורתיים וסולנים, יתקיים ב-15 בפברואר בהיכל התרבות בתל אביב.

הקונצרט, בניצוחו של רונן ברשבסקי,  בהשתתפות מקהלת ברתיני והרכב  נגנים מצטיינים מהאקדמיה למוסיקה בתל אביב ע"ש בוכטמן- מהטה וסולנים צעירים מצטיינים.

הקונצרט מתמקד בשיאים של מוסיקה מקהלתית מן הבארוק הגרמני: בבאך,הנדל ושיץ. מוסיקה אהובה מפסגות המוסיקה הקלאסית לדורותיה, שצמחה מתוך אסכולות שפרחו באיטליה בתקופת הרנסאנס והבארוק המוקדם.

הקונצרט יפתח במוטט למקהלה א-קפלה מאת היינריך שיץ– "הזורעים בדמעה ברינה יקצורו". שיץ נחשב לאחד הבולטים במלחיני הבארוק הגרמני המוקדם, אשר הושפע עמוקות ולמד ממלחיני הרנסאנס והבארוק האיטלקי.

שני דורות מאוחר יותר פעלו בגרמניה שניים ממלחיני אירופה הגדולים ביותר- הנדל ובאך, הנשענים על מסורת הכתיבה של שיץ וממשיכיו ומפתחים אותה.

בהמשך התכנית – מוטט למקהלה כפולה א-קפלה מאת י.ס. באך Komm, Jesu, Komm"".

"השימוש במקהלה כפולה ואף משלושת שהגיע מאסכולת ונציה ורומא, מקבל אצל באך עומק ועושר הרמוני נדיר" אומר חגי גורן, מייסד מקהלת ברתיני, עורך ומפיק הסדרה, ומוסיף "מתוך מבחר המוטטים שהלחין למקהלה התמקדנו במוטט היפהפה "בוא ישוע, בוא", שיש בו חלקים מופנמים, בעלי תחושה רליגיוזית בולטת, וחלקים קצביים וריקודיים, והוא מסתיים בכורל מפעים".

בנוסף, יבוצעו שתי יצירות של הנדל: המנון חגיגי שהקדיש ג.פ. הנדל למלך אנגליה, וביסס אותו על ספר מלכים -"צדוק הכהן" למקהלה ותזמורת קאמרית ו"דיקסיט דומינוס" לחמישה סולנים, מקהלה ואנסמבל קאמרי, מעין קנטטה המבוססת בעיקר על פסוקים מתוך ספר תהילים.

"הנדל מציג פן אחר של המוסיקה הבארוקית- מוחצן יותר, מבריק ווירטואוזי, ואותו נגיש עם הרכב נגנים קטן הכולל כלי קשת בתוספת כלי נשיפה וטימפני" אומר חגי גורן.

במהלך הקונצרט ירצה רונן ברשבסקי על המוסיקה המקהלתית של באך והנדל: על המשותף והמבדיל בין המוסיקה הנפלאה למקהלה שכתבו שני ענקי הבארוק, בשילוב הדגמות של זמרי המקהלה.
הסולנים המשתתפים בקונצרט: ענבר לבנה, מאשה בזאני ותום כהן – סופרן, רונה שרירא – מצו סופרן, הלל שרמן – טנור, חגי ברנזון – בס

זהו הקונצרט השני במסגרת הסדרה החדשה "הכורלית הקטנה", בה מארחת מקהלת ברתיני מקהלות ואנסמבלים מעולים מהארץ ומהעולם, ביניהם מקהלת האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, מקהלת יאונה מוזיקה מוילנה, מהמקהלות הנודעות באירופה, אנסמבל הסולנים "קוואדריוויום" מונציה בתכנית מבריקה, וכן סולנים והרכבים תזמורתיים.

מנצחי הסדרה: סטנלי ספרבר ורונן בורשבסקי – מהבולטים במנצחי המקהלה בארץ, דן רפופורט, מנהלו המוסיקלי של אנסמבל קוואדריוויום, ווצלובס אוגוסטינס, מלחין ומנצח מפורסם מליטא.

כל קונצרט מציג פן אחר לחלוטין ומרתק של המוסיקה הקלאסית הקולית והכלית לדורותיה, החל מהרנסאנס והבארוק הוונציאני והאנגלי, דרך יצירות מופת של באך, הנדל ומוצארט, אל מכמני המוסיקה הרומנטית הגרמנית, שירי עמים, ספיריטואלס ומוסיקה חדישה בביצועים נפלאים.

כל קונצרט ילווה בהרצאה ובמפגש עם האמנים, תמיד ביום ה' בשעה 20.00.

מקהלת ברתיני היא גוף הא-קפלה הקבוע של זמרים חברי המקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני (ע"ר), המונה  כ- 25 חברים. המקהלה, בהדרכת רונן בורשבסקי, מתמקדת בביצוע רפרטואר א-קפלה מכל התקופות: הרנסאנס, הבארוק, הקלאסיקה, הרומנטיקה, מוסיקה מודרנית, עממית, יהודית וישראלית. המקהלה מקיימת גם פרוייקטים משותפים עם תזמורות קאמריות. עד כה הופיעה מקהלת ברתיני, בין השאר, עם הקאמרטה הישראלית ירושלים בניצוח אבנר בירון, התזמורת הקאמרית הישראלית, התזמורת הקאמרית של פראג, תזמורת "נובה אמדיאוס" מרומא ואנסמבל בארוקדה, כל אלה בניצוחו של רונן בורשבסקי. כמו כן המקהלה הופיעה בתכניות א-קפלה מגוונות ברחבי הארץ ובפסטיבלים בירושלים ובאבו גוש. ב- 2012 קיימה המקהלה מסע קונצרטים באיטליה וב -2014 מסע קונצרטים לפראג ווינה.

באוגוסט 2017  קיימה המקהלה סיור קונצרטים בבורגונדי, צרפת, שם ביצעה בין היתר את הפרוייקט המיוחד שייזמה – "קרובים במזרח", שילוב מוסיקה ערבית ומזרחית עם מוסיקה מקהלתית. תקליטור של פרוייקט זה ייצא לאור בקרוב. חברי המקהלה הם זמרים בעלי נסיון רב, חלקם מורים למוסיקה ומוסיקאים מקצועיים.

רונן בורשבסקי, מנצח רונן בורשבסקי משמש מרצה בכיר וראש המחלקה לניצוח מקהלות בבית הספר הגבוה למוסיקה על-שם בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב. היה תלמידם של נועם שריף ומנדי רודן. כמו כן השתלם בווינה אצל המאסטרו הנס גראף. כזוכה המלגה ע"ש קוסביצקי, הוזמן בורשבסקי להשתתף בקורס הניצוח היוקרתי של פסטיבל טנגלווד בארצות הברית עם התזמורת הסימפונית של בוסטון, תחת שרביטם של המאסטרי סייג'י אוזאווה וברנרד הייטינק. את הקריירה המקצועית שלו החל רונן בזכייה בפרסים בינלאומיים בתחרות הניצוח "ניקולאי מלקו" בדנמרק ובתחרות הניצוח של טוקיו, בה היה צעיר המשתתפים. מאז הוא מוזמן בקביעות לנצח על מרבית התזמורות בארץ. הוא ניצח גם על תזמורות בארצות הברית, באירופה וביפן.

רונן בורשבסקי הוא המנצח והמנהל המוסיקלי של מקהלת ברתיני והמקהלה הישראלית ע"ש גארי ברתיני, של מקהלות בית הספר למוסיקה בוכמן-מהטה ושל מקהלת האיחוד. במסגרת פרויקט "פילהרמונייה  גרמנית – ישראלית", הוביל תזמורת ומקהלת ענק לסיור קונצרטים ברחבי גרמניה והופיע, בין השאר, באולם הגוונדהאוס בלייפציג. תקליטור של חברת "הרמוניה מוּנדי" ובו ביצוע של המקהלה הקאמרית של אורטוריו י-ם בניצוחו זכה בפרס הבינלאומי היוקרתי על שם שארל מונש  "L'Orphée du prestige lyrique de l'Europe"  מטעם האקדמיה לאמנויות בפאריס.

דיסקיט דומינוס- פסגות של בארוק

15 בפברואר, 20:00, היכל התרבות תל אביב

מחיר כרטיס- 145 ש"ח

להזמנת כרטיסים – www.bertini.co.il/tickets

למנויים ובירורים: 052-6934439 סמי

המשך העונה:

15 במרץ, 20:00, היכל התרבות תל אביב

17 במאי, 20:00, היכל התרבות תל אביב

28 ביוני , 20:00, היכל התרבות תל אביב