"אבק יהלומים" – הקונצרט השלישי של אנסמבל המאה ה-21

"אבק יהלומים"

הקונצרט השלישי של אנסמבל המאה ה-21 הוא מסע מוסיקלי בין הצבעים והמצלולים החדשים ברפרטואר המוסיקה הקלאסית העכשווית.
בניצוחו של ליאו וורינסקי הצרפתי, יבוצעו בקונצרט שתי יצירות חדשות: 'אבק כוכבים' של המלחין המוערך דאי פוג'יקורה ויצירה של חיה צ'רנובין.  לראשונה בישראל, יבצע האנסמבל את SPIRI של פרנקו דונטוני האיטלקי, ויצירה נוספת של המלחין האמריקאי אליוט קארטר.

17 בפברואר 2018, במוזיאון תל אביב לאמנות ב 20:30.

18 בפברואר 2018, במרכז למוסיקה ירושלים משכנות שאננים ב 20:30.

אנסמבל המאה ה-21 יקיים את הקונצרט השלישי לעונה "אבק יהלומים", בניצוחו של ליאו וורינסקי מצרפת. הקונצרט יתקיים ב 17 בפברואר במוזיאון תל אביב לאמנות, וב 18 בפברואר במרכז למוסיקה ירושלים.

בקונצרט הקרוב ייקח האנסמבל את המאזינים למסע מוסיקלי מעשיר, דרך יצירות שממחישות את השינוי שחל בתפיסת הצליל והמוסיקה אצל המלחינים, ב 30 השנים האחרונות. האנסמבל יבצע שתי יצירות חדשות, אחת של המלחין המוערך דאי פוג'יקורה (יפן), ויצירה של חיה צ'רנובין (ישראל/ ארה"ב). מולן יבוצעו שתי יצירות מהרפרטואר הקלאסי העכשווי של פרנקו דונטוני(איטליה) ואליוט קארטר (ארה"ב).

יצירתו של דונטוני, Spiri, תבוצע לראשונה בישראל על ידי האנסמבל. דונטוני הוא מהמלחינים האיטלקיים המרתקים בזמנו, וזו הייתה היצירה הראשונה שכתב (1977) לאחר הפסקה ממושכת והיוותה אבן דרך משמעותית ביצירותיו, כשזו היצירה שהגדירה את סגנונו החדש. מולה יבצע האנסמבל את יצירתו המבריקה של דאי פוג'יקורה היפני "אבק יהלומים" לפסנתר סולו ואנסמבל. יצירה שנכתבה בשנת 2012 ועוסקת בצבעים ומצלולים חדשים שפוג'יקורה מרבה להפיק מהכלים המסורתיים.


אין כמו שתי יצירות אלה כדי להמחיש את השינוי שחל בתפיסת המוסיקה בזמננו, מסביר המלחין דן יוהסהמנהל המוסיקלי של אנסמבל המאה ה-21, ומוסיף, "היום יש זרם הולך וגדל, המתייחס לתכונות הצליל עצמו והפקת מצלולים חדשים מהכלים כאלמנט בסיסי ליצירה. יצירתו של פוג'יקורה היא דוגמה טובה לכך".

כמו כן, יבצע האנסמבל בקונצרט את יצירתו של אליוט קארטר, שנפטר ב-2012 בגיל 104. קארטר היה מלחין אמריקאי מוערך מאד באירופה, ובעקבות כך, זכה מאוחר יותר להערכה גם בארה"ב. היצירה שתבוצע בקונצרט נכתבה ליום הולדתו ה-60 של המלחין הצרפתי פייר בולז, אתו היה קארטר בקשרים קרובים. מולו, תבוצע היצירה חדשה של חיה צ'רנובין, מלחינה ישראלית החיה בארה"ב ומלמדת באוניברסיטת הרווארד.

זהו שיתוף פעולה ראשון של המנצח ליאו וורינסקי עם האנסמבל. וורינסקי מנצח על אנסמבלים ותזמורות ברחבי העולם ושולט ברפרטואר הקלאסי והעכשווי כאחד. יחד אתו יופיעו בקונצרט סולנים ישראליים מן השורה הראשונה; נעמן ווגנר בפסנתר – ביצירתו של פוג'יקורהטיבי צייגר בקלרינט, אייל עין הבר בחליל ועודד גייצהאלס בכלי נקישה- ביצירתו של אליוט קארטר.

אנסמבל המאה ה-21, נוסד בשנת 1991 על ידי המלחין דן יוהס וזמירה לוצקי. באנסמבל חברים 14 נגנים מהטובים בארץ, ומאז הקמתו נחשב האנסמבל לגוף המוביל בארץ בכל הנוגע לביצוע מוסיקה עכשווית. מיטב המנצחים והסולנים בארץ ובעולם מופיעים עם האנסמבל, והוא זוכה להערכה בינלאומית רבה. הדבר בא לביטוי בשיתוף פעולה יוצא הדופן של האנסמבל עם מנצחים וסולנים מחו"ל, ובהזמנות הרבות להופיע

במרכזים ובפסטיבלים בינלאומיים. אנסמבל המאה ה-21 קיבל באופן קבוע ציון "מצוין" בדירוג מנהל התרבות, וזכה בפרס לנדאו של מפעל הפיס על מצוינות בביצוע מוסיקה.
בשנת 2005 הקים האנסמבל מרכז למוסיקה ואמנות עכשווית ביפו – "התיבה", שמשמש כמפגש להפקה וביצוע של מוסיקה אמנותית בסגנונות מגוונים, ומאגד מופעים רב-תחומיים כמו מחול, סרטים, וידאו, טכנולוגית מחשבים ועוד. מרכז "התיבה" משתף פעולה עם מרכזים חשובים נוספים באירופה ביניהם, מרכז פומפידו בפריז, המרכז האלקטרוני-ניסיוני בפרייבורג ואחרים.

קונצרט מס' 3 – "אבק כוכבים": 

 מנצח: ליאו וורינסקי

פסנתרן: נעמן ווגנר

קלרינט: טיבי צייגר

חליל: אייל עין הבר

כלי נקישה: עודד גייצהאלס

חיה צ'רנובין   Ayre: Towed through plumes, thicket, asphalt … (2015)

פרנקו דונטוני   Spiri

אליוט קארטר    Esprit rude/ Esprit doux

דאי פוג'יקורה אבק יהלומים- קונצ'רטו לפסנתר ואנסמבל.

Léo Warynski: conductor

Naaman Wagner: piano

Chaya Czernowin Ayre: Towed through plumes, thicket, asphalt … (2015)

Franco Donatoni:  Spiri (1977)

Elliott Carter: Esprit rude/Esprit doux (1984)

Dai Fujikura: Diamond dust (2012)

פרטים לרכישת כרטיסים:

17 בפברואר 2018, במוזיאון תל אביב לאמנות ב 20:30.
מחיר כרטיס: 110 ₪ | סטודנט: 55 ₪ | טל' להזמנת כרטיסים: 03-6077070.

18 בפברואר 2018, במרכז למוסיקה ירושלים משכנות שאננים ב 20:30.
מחיר כרטיס: 40-60 ₪ | טל' להזמנת כרטיסים: 02-6241041.

נגישות