"אוצרות קהיר" – הרצאה במסגרת סדרת הרצאות חדשה במוזאון לתרבות האסלאם

"אוצרות קהיר"  –  מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע – יום שני, 5 בפברואר בשעה 10:30

ממצאים אסלאמיים ותעודות מהגניזה פותחים צוהר לאחת מהתקופות העשירות בימי הביניים במצרים – התקופה הפאטמית.
מה נהגו ללבוש הסוחרים היהודים בימי חול? מה ידוע לנו על מצבם הבריאותי של יהודי מצרים בתקופת השגשוג הכלכלי? ואילו אוצרות הוחרמו מהתושבים?  על כך ועוד, ד"ר לי צ'יפמן בהרצאתה: "אוצרות קהיר: עושר במצריים הפאטימית".

לאחריה, יתקיים שיח-גלריה עם ד"ר נאוה סביליה שדה במסגרת התערוכה "אניסה אשקר: זהב שחור".

במסגרת סדרת הרצאות חדשה במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, שעוסקת בחיי היום-יום במזרח התיכון: עבר והווה, תתקיים ביום שני, ב 5 בפברואר, הרצאתה של ד"ר לי צ'יפמן "אוצרות קהיר: עושר במצריים הפאטימית". בתום ההפסקה וכיבוד קל, יתקיים שיח-גלריה בנושא "דם אלים מוזהב: בין סיפורי המיתולוגיה היוונית לעבודתה של האמנית אניסה אשקר" עם ד"ר נאוה סביליה שדה.


ד"ר לי צ'יפמן תעסוק בהרצאתה על התקופה הפאטימית (1171-969) במצריים, שהייתה אחת מתקופות השפע הבולטות של ימי הביניים. עדויות לכך יש לא רק בממצאים החומריים ששרדו מאז, אלא גם בכרוניקות מוסלמיות ובתעודות מגניזת קהיר. אלו מספרים לנו מה קרה בעיקר בקרב האליטות, ואילו תעודות מהגניזה מספקות לנו הצצה נדירה אל שכבות סוציו-אקונומיות הרווחות.
עוד בהרצאתה, תספר צ'יפמן על האוצרות שנבזזו ממחסני הח׳ליפה אלמסתנצר, כאשר לא הצליח לעמוד בדרישות הכספיות של חייליו, ותדבר על הבגדים שסוחרים יהודים לבשו בימי חול. בנוסף, מרשמים ששמורים בגניזת קהיר יחשפו פרטים מעניינים על הבריאות והחולי בקרב יהודי מצרים בתקופה הפאטימית.

ד"ר לי צ'יפמן (Dr. Leigh Chipman), חוקרת היבטים של היסטוריה חברתית ואינטלקטואלית בארצות האסלאם בימי הביניים, בדגש על תולדות הרפואה והמדע. היא משתתפת בפרויקט על עושר וקריסה בחברות קדם מודרניות, ומתמקדת בפסטאט וקהיר במאה ה-11. נוסף למחקר, עובדת ד"ר צ'יפמן כעורכת לשונית באנגלית ומתרגמת מעברית וערבית לאנגלית.

בתום ההרצאה יתקיים שיח-גלריה בתערוכה במוזאון בנושא "דם אלים מוזהב: בין סיפורי המיתולוגיה היוונית לעבודתה של האמנית אניסה אשקר" עםד"ר נאוה סביליה שדה.
התערוכה "אניסה אשקר: זהב שחור", הינה תערוכת היחיד הראשונה שמוצגת במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, מאז שנפתח בשנת 2014. אניסה אשקר, זוכת פרס לנדאו לשנת 2016, הינה אחת מהדמויות הבולטות בשדה האמנות בישראל וידועה בשימוש היומיומי בקליגרפיה על פניה. התערוכה מתחקה אחר רעיונות וחוויות מימי ילדותה בעכו, עולמה המשפחתי וצדדים שונים של התרבות האסלאמית.

סדרת הרצאות ושיח-גלריה במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בשיתוף עם המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב

אוצרות קהיר – יום שני, 5 בפברואר, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 10:30

תשלום מפגש: 40 ₪ כולל דמי כניסה למוזאון וכיבוד קל.
אתר המוזאון: www.ine-museum.org.il , טלפון: 08-6993535.

נגישות