איטליה והגורל – קונצרט של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון

מתי ואיפה:

תל אביב, המשכן לאמנויות הבמה, בית האופרה
יום ראשון 21.1 בשעה 20:00

רחובות, בית העם
יום שלישי 23.1 בשעה 20:00

ראשון לציון, היכל מאיר ניצן לאמנויות הבמה
יום חמישי 25.1 בשעה 20:00
מוצ"ש 27.1 בשעה 20:30

בתכנית יצירות מאת בטהובן, דוניצטי, באסי וצ'ייקובסקי

רכישת כרטיסים: טל' להזמנות כרטיסים: 03-9484840 או דרך אתר התזמורת.
מחיר כרטיס: 110-220 ₪.
מחירי הכרטיסים נקבעים לפי המושבים באולם, הנחות לגמלאים, תלמידים, סטודנטים וקבוצות.


רני קלדרון מנצח,  ג'יאמפיירו סוברינו קלרניתן בטהובן "קוריאולן" פתיחה, אופ' 62. דוניצטי קונצ'רטינו לקלרנית ולתזמורת בסי במול מזור.
באסי פנטסיה קונצרטית על נושאים מתוך "ריגולטו" של ורדי לקלרנית ולתזמורת. עיבוד: פדריקו קרקי. צ'ייקובסקי סימפוניה מס' 4 בפה מינור אופ' 36


יסודות דרמטיים עוצמתיים נוכחים בתכנית הקונצרט הקרוב של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, שתי היצירות שינגן אשף הקלרנית האיטלקי ג'יאמפיירו סוברינו הן  למעשה אופרות לכל דבר.

יצירתו של דוניצטי, מחשובי המלחינים של תור הזהב האופראי האיטלקי, מעמידה סולן וירטואוז שנשמע כזמר לכל דבר לרבות הגוון, היכולות הפיזיות ובעיקר המוסיקליוּת. התזמורת מתייחסת אליו כאל זמר באריָה אופראית מרשימה. יצירתו של לואיג'י באסי, שהיה קלרניתן בבית האופרה לה סקאלה, מצדיעה למלחין החשוב באותה תקופה, ג'וזפה ורדי. בבחירה אישית מלקט באסי פנינים מתוך "ריגולטו" – שהיא למעשה אוסף להיטים אופראיים – ומעמיד את הקלרנית פעם כזמר, פעם כזמרת ופעמים אחרות כרביעיה וכמקהלה.


זה סוד קסמה של יצירתו. היצירה הראשונה בקונצרט הקרוב היא תמצית מוסיקלית למחזה שהרשים מאד את בטהובן. בטהובן מפעים ודרמטי ואנחנו קוראים באמצעות המוסיקה שלו את עיקרי המחזה "קוריאולן". הסימפוניה הרביעית היא הביטוי המוסיקלי לדרמה האישית של צ'ייקובסקי, נישואים כושלים ומוטיב שהוא בעצמו קורא לו "הגורל" מצד אחד ובמקביל גילוי העוצמה שבשיר העממי והכללתו כמרכיב מסעיר בסימפוניה. קונצרט של דרמה מענגת.

המנצח בקונצרט הוא הישראלי, רני קלדרון, מנהלו המוסיקלי של בית האופרה הלאומי לורן בננסי, צרפת. התזמורת תארח בערב זה את אחד מהקלרניתנים הטובים בעולם, האיטלקי ג'יאמפיירו סוברינו.

  רני קלדרון, מנצח

לאחר שניצח בהצלחה מרובה על האופרה "טורנדוט" של פוצ'יני בשנת 2013 בבית האופרה הלאומי לורֶן בננסי, צרפת, הוזמן רני קלדרון להיות מנהלו המוסיקלי של בית האופרה והוא הישראלי הראשון שמשמש בתפקיד. רני קלדרון נולד בישראל. עם מוריו נמנו  פנינה זלצמן (פסנתר),  מנדי רודן ונעם שריף (ניצוח) ויצחק סדאי (קומפוזיציה). את לימודי ההמשך עשה בבתי אופרה שונים באירופה. הופעתו הראשונה כמנצח אופרה היתה ב"ספציו מוסיקה", באורבייטו, איטליה, שם הוא זכה במשך שלוש שנים בפרס הראשון כשניצח על שלוש אופרות של פוצ'יני. רני קלדרון ניצח בבתי אופרה חשובים בעולם בהם אופרה זמפר בדרזדן, תיאטר אן דר ווין בווינה, לה מונה בבריסל, טולוז, טולון, האופרה הישראלית בתל אביב ועוד.

קלדרון ניצח על תזמורות שונות בהן הלאומית הבלגית, התזמורת הלאומית מונפלייה, תזמורת הרדיו של רומניה והתזמורת הפילהרמונית סופיה, הקאמרית של וינה והסימפונית הישראלית ראשון לציון. בשנת 2002 הוזמן לנצח בבית האופרה של סנטיאגו בצ'ילה, על האופרה "אורפיאוס ואארידיצ'ה" של גלוק. בעקבות הצלחתו הוא הוזמן לשוב ולנצח בבית האופרה ובין השנים 2009 ו-2012 שימש כמנצח הראשי של בית האופרה בסנטיאגו.
רני קלדרון  שולט בשבע שפות: עברית, אנגלית, איטלקית, צרפתית, גרמנית, רוסית וספרדית. עוד למד יוונית עתיקה ובימים אלה לומד הונגרית. בעונה הנוכחית לצד הופעותיו בבית האופרה שלו בצרפת מנצח רני קלדרון על סדרות קונצרטים בישראל, בצרפת וברוסיה.

 

ג'יאמפיירו סוברינו, קלרניתן

ג'ימאפיירו סוברינו נולד בפיימונטה בשנת 1965. כבר בתחילת דרכו כקלרניתן, זכה בפרסים בתחרויות בינלאומיות בגנואה, ברומא, באנקונה, בפריז ובקולמר. כמי שזכה בתחרות להוראת מוסיקה מקדיש סוברינו זמן להוראת מוסיקה בכיתות אמן באיטליה, בצרפת, בספרד, בקנדה, בתורכיה ובטייפה. נמנה עם תלמידיהם של  קרלו מריה ג'וליני וסרג'יו צ'ליבידקה. בן עשרים היה לקלרניתן הראשון בתזמורת ה-RAI (רשות השידור האיטלקית) בטורינו ובתזמורת הפילהרמונית באותה עיר. בתפקיד זה שימש עד 1994 ואז עבר לתזמורת הארנה בוורונה. היה קלרניתן אורח בתזמורת הפילהרמונית ליסבון בהזמנת גארי ברתיני ובתזמורת שלזוויג-הושטיין בהזמנת סרגי'ו צ'ליבידקה.

סוברינו ניגן תחת שרביטיהם של שולטי, ברנשטיין, לווין ורבים ואחרים. מלחינים חשובים הקדישו לו יצירות בהם אלברטו קוֹלה, קרלו גאלנטה ולואיס בקלוב. ג'ימאפיירו סוברינו מרבה להופיע בפסטיבלי המוסיקה החשובים בעולם בהם ונציה, פראג, פריז, אקס אן פרובנס, וינה וניו יורק. הופע כסולן עם התזמורות הפילהרמוניות של וינה, מוסקבה, מונטה קרלו, לובליאנה ועם הקאמריות של ישראל, בלגרד, פראג וסופיה, באולמות החשובים ביותר באיטליה וכן במוזיקפראיין בווינה, במרכז לינקולן בניו יורק, המגארון באתונה, האקדמיה סנטה צ'צ'יליה ברומא ובבתי האופרה של וינה, פריז, ורשה ובודפסט. החל משנת 2010 משמש כמשנה למנהל האמנותי של פסטיבל הארֶנָה בוֶורוֹנה.

נגישות