אנסמבל סולני תל אביב – עונת הקונצרטים 2018 – 2019

אנסמבל סולני תל אביב פותחים את עונת 2018 – 2019 עם סדרת קונצרטים חדשה ומרעננת.  בקו החדש שמשיק האנסמבל צפויים להתארח סולנים בינלאומיים רבים, ומוסיקאים צעירים ומוכשרים לצד אמנים ותיקים בעלי מוניטין עולמי. יחד עם האנסמבל זוכה פרס לנדאו לאמנויות הבמה 2015, הם יבצעו יצירות וירטואוזיות מוכרות, לצד יצירות חדשניות, עיבודים ייחודיים ושילובים מפתיעים.

בין הסולנים הבולטים שיתארחו העונה:

הכנרת הבריטית, ילדת הפלא הווירטואוזית, ליה ז'ו בת ה 11 שכובשת את בימות העולם בביצועים מלהיבים ומרגשים. ז'ו תבצע עם האנסמבל יצירות לכינור ותזמורת של צ'ייקובסקי, מוצרט, ואת הפנטזיה "כרמן" לכינור ותזמורת של ביזה בעיבוד וקסמן. זמר הקונטרה טנור הבינלאומי אנדראס שול ישוב אל האנסמבל ויבצע עמו יצירות בארוקיות לצד שירי-עם בריטיים והפתעות נוספות. ביצועים מיוחדים ולא שגרתיים לעונות השנה של ויוואלדי ושל פיאצולה בביצוע של יקי ראובן במנדולינה וקובי רובינשטיין בכינור, ועוד חיבורים יוצאי דופן.

(הקישור לתכנית המלאה של עונת 2018 – 2019 מוצג בהמשך).

עונת הקונצרטים 2018-2019 של אנסמבל סולני תל אביב בניהולו המוסיקלי של ברק טל, איחדה את שתי הסדרות האהובות, הסדרה הקלאסית והסדרה קצת אחרת, ויצרה העונה סדרה אחת אינטנסיבית, מרגשת ומגוונת. בעונה החדשה צפויים שיתופי פעולה בין דוריים עם אמנים צעירים ומוכשרים, סולנים בינלאומיים מהארץ ומהעולם שיבצעו עם האנסמבל יצירות קלאסיות אהובות, לצד עיבודים רעננים ליצירות מוכרות.

ששת הקונצרטים בסדרה החדשה יתקיימו העונה בקונסרבטוריון תל אביב ובאודיטוריום רפפורט בחיפה. קונצרט הפתיחה המסורתי ע"ש אסתר בלשה ייקרא הפעם "שוברט ומנדלסון עם איתמר גולן", ויתקיים ב 6-7 באוקטובר 2018. כחלק מהאג'נדה החינוכית של טל והאנסמבל, הוא ישלב אמנים צעירים עטורי פרסים שינגנו לצד הפסנתרן הבינלאומי איתמר גולן. ביניהם יתארח הכנר מיכאל שחם בן ה 15 (בנו של הכנר חגי שחם) שיבצע לצד גולן את הקונצ'רטו לכינור ופסנתר של מנדלסון. עוד תבוצע בקונצרט שלישיית הפסנתר הידועה אופ. 99 של שוברט.


במהלך העונה יתקיימו שני קונצרטים מיוחדים, חיבור חדש ומלהיב יתקיים בקונצרט ילדת הפלא עם הכנרת המוכשרת והווירטואוזית ליה ז'ו בת 11, בריטית ממוצא סיני, שכובשת את בימות העולם בכישרון יוצא דופן ויכולות נגינה מופתיות. ז'ו ביקרה בישראל ב 2017 כחלק מכיתות האמן "קשת אילון", וזוהי הפעם הראשונה שהיא תופיע בישראל כסולנית עם תזמורת כחלק מעונת מנויים! ברק טל המנצח, המייסד ומנהלה המוסיקלי של אנסמבל סולני תל אביב מוסיף, "בקיץ האחרון הקהל הישראלי זכה להכיר את ליה כשהתארחה ב"קשת אילון". כעת היא מגיעה להופיע לראשונה עם האנסמבל כסולנית, ותבצע קונצ'רטו לכינור של מוצרט, יצירות של צ'ייקובסקי ואת הפנטזיה הווירטואוזית על נושאים של כרמן מאת וקסמן. הקונצרטים בנגינתה של ז'ו הם אירועים היסטוריים, יוצאי דופן ובלתי נשכחים, כפי שכתבו עליה המבקרים, ולא כדאי לפספס את הפלא הזה".


ליה ז'ו מבצעת קונצ'רטו לכינור של מנדלסון.

קונצרט בולט נוסף יתקיים עם זמר הקונטרה טנור הבינלאומי אנדראס שול, שבינו לבין האנסמבל וטל נרקם לאורך השנים קשר קרוב שמניב ביצועים בימתיים עוצמתיים. שול והאנסמבל יקיימו תכנית מגוונת החל ממוסיקת בארוק ועד לשירי עם בריטיים.

שול שר ויוואלדי

לראשונה בישראל, יבוצע ע"י האנסמבל קונצ'רטו של ברהמס לפסנתר ב 4 ידיים ותזמורת, עם דואו הפסנתרנים הבינלאומי גיל גרבורג וסיון סילבר. זהו עיבוד של ריכארד דונסר לרביעיית הפסנתר המוכרת של ברהמס בסול מינור, יצירה בעלת אופי תזמורתי, שאך טבעי לשמוע אותה כקונצ'רטו. את עונות השנה של ויוולדי ושל פיאצולה, יבצע האנסמבל העונה באופן שונה מהמקובל, עם סולן במנדולינה – יקי ראובן, וסולן בכינור – קובי רובינשטיין.

"עונת הקונצרטים הבאה של סולני תל אביב מתאפיינת בסולנים בינלאומיים מעולים, שעם מרביתם הקשר שלנו הוא ארוך שנים ואנחנו תמיד שמחים להופיע איתם, כמו זמר הקונטרה טנור אנדראס שול, והפסנתרן איתמר גולן. הרפרטואר שלנו משלב בין יצירות נהדרות של היידן, מוצרט, ויוולדי, הנדל, צ'ייקובסקי, שוברט, ברהמס, מנדלסון ואחרים, ליצירות ישראליות של אבנר דורמן, יוסף ברדנשווילי, איל אדלר ואחרים. גם את היצירות המוכרות נבצע מידי פעם בגרסה 'מרעננת וחדשה', כמו עונות השנה של ויוואלדי במנדולינה, או רביעיית הפסנתר בסול מינור של ברהמס בעיבוד לפסנתר ב-4 ידיים ותזמורת".

ברק טל, המייסד, המנצח והמנהל המוסיקלי של אנסמבל סולני תל-אביב משנת 2001, הופיע על בימות מרכזיות בעולם, בפסטיבלים בינלאומיים ובשידורי רדיו וטלוויזיה רבים בארץ וברחבי אירופה. כמנהל מוסיקלי של האנסמבל, טל שיתף פעולה עם גדולי הסולנים הבינלאומיים, וכמנצח אורח הופיע עם מרבית התזמורות בארץ ועם תזמורות בגרמניה, ברוסיה, בפולין, באסטוניה, בפינלנד, בדרום קוריאה, ועוד. טל זכה בפרסים רבים, ביניהם הפרס ע"ש עדן פרטוש מטעם משרד התרבות (בשנים 2005 ו2014), פרס רוזנבלום לאמן צעיר לשנת 2007 ועוד. במקביל לקריירה הענפה, הוא מקדיש מזמנו לחינוך מוסיקאים צעירים ברחבי הארץ, כמנצח תזמורות כלי הקת  הייצוגיות של קונסרבטוריון גבעתיים, קונסרבטוריון באר שבע, וכמנצח התזמורת הסימפונית הצעירה חיפה ע"ש אליעזר החתי.

אנסמבל סולני תל-אביב, זוכה פרס לנדאו לאמנויות הבמה לשנת 2015, הוקם בשנת 2001 על-ידי המנצח ברק טל, מתוך שאיפה ליצור בארץ גוף תזמורתי קאמרי איכותי ברמה הגבוהה ביותר. הוא שם לעצמו למטרה להציג יצירות של מלחינים ישראליים, לקדם סולנים ישראליים צעירים, ולטפח אהבה למוסיקה קלאסית בקרב הדור הצעיר. האנסמבל הופיע עם גדולי הסולנים הבינלאומיים וזוכה לתגובות נלהבות ולשבחים מהקהל מהמבקרים, ומהאמנים המופיעים איתו בקונצרטים.

אנסמבל סולני תל אביב התכנית המלאה לעונת הקונצרטים / 2018 – 2019

נגישות