"בסוף מערב" – תערוכת אמנות ואומנות מארצות המגרב

שיח גלריה – במסגרת התערוכה "בסוף מערב" – תערוכת אמנות ואומנות מארצות המגרב, תתקיים הרצאתה של ד"ר אורית ואקנין-יקותיאלי "מרוקו של רוחניות ומלאכה" – מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע.


הרצאה של ד"ר אורית ואקנין-יקותיאלי חוקרת של מרוקו המודרנית ושיח-גלריה עם האמן אייל אסולין. בין הסוגיות שיועלו:

  • כיצד ייצוג הזהב באסתטיקה הגברית המזרחית, נע בין שעבוד לתרבות השפע, לבין החשיבות הסמלית והרוחנית שיש לתכשיטים בתרבות המסורתית הצפון-אפריקאית?
  • מדוע על רקע צמיחת תופעת הניו-אייג' וההתעניינות במיסטיקה אסלאמית במרוקו – אמנויות המלאכה והתחזקות רוחנית, הפכו לפתרון תחלואי המודרנה החומריות?

יום שני, 7 במאי, מוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 10:30 ההרצאות מתקיימות בשיתוף המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

תשלום מפגש: 40 ₪ כולל דמי כניסה למוזאון וכיבוד קל.  אתר המוזיאון , טלפון: 08-6993535.


התערוכה "בסוף מערב" אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה, תוניסיה, תערוכה שאצרה ד"ר שרון לאור-סירק – אוצרת המוזאון. התערוכה מציגה פריטי אמנות וחפצים מסורתיים, מהמאה ה 19 עד תחילת המאה ה 20, לצד עבודות עכשווית של אמנים ישראליים להם קשר ביוגרפי הדוק לתרבות היהודית הצפון-אפריקאית ובמיוחד למרוקו.

20 במרס 2018 – ינואר 2019 במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, באר-שבע.
אירוע פתיחה: 20 במרס 2018, יום שלישי ב- 19:00.


החלק המרכזי בתערוכה "בסוף מערב" מוקדש לחפצי אומנות וכלים מסורתיים מאוספו הפרטי של ד"ר דויד רואש, יהודי אלג'ירי שהיגר לצרפת ושם לו למטרה לשמר ולכבד את התרבות הצפון-אפריקאית המפוארת. הקשר אל האוסף המיוחד נוצר בזכות אחיו, ד"ר רוברט רואש המתגורר בנגב ויצר קשר עם המוזאון בבאר שבע. בין הפריטים בתערוכה, תכשיטי נשים ששימשו כאביזר קישוטי אך היו גם סימן למעמד כלכלי וסמלי; קמעות שיוחס להם כוח מאגי נגד עין הרע בקהילות האסלאמיות והיהודיות כאחד. חלק מהפריטים, משקפים את השינויים באמנות המסורתית שחלו בהשפעת הקולוניאליזם האירופי. היחסים הבעייתיים בין צפון-אפריקה לצרפת כיום, משתקפים בעבודתו של האמן האלג'ירי- צרפתי עאדל עבדאסאמד – "נוף אוקיינוס".


האמנים הישראליים ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי, בחרו לבטא בשפת האמנות את הזיקה העמוקה שלהם למורשת ולמסורת התרבותית ממנה באו, וכמו גם את הכמיהה להמשכיות תרבותית של יהדות צפון-אפריקה. אמן הפיסול אייל אסולין, יצר לרגל התערוכה שתי עבודות חדשות, באמצעותן הוא מציג את החשיבות התרבותית המיוחסת לזהב ולתכשיטים כפריטים מסורתיים בעלי משמעות סמלית ורוחנית בתרבות הצפון-אפריקאית.

שמלות כלה מסורתיות מרשימות ואותנטיות מארצות המגרב המוצגות בתערוכה, מתכתבות עם עבודותיהם של אמנים עכשוויים. מירב פלג, אמנית היוצרת בנייר, יצרה במדיום זה את "השמלה הגדולה" שלה כמחווה וגעגוע למסורת התפירה והעמלנות המפוארת של נשות הקהילה, בהן בנות משפחתה, בהכנת בגדי הכלה שנלבשו לאורך דורות.

ז'אק ז'אנו, יליד מרוקו, הוא אמן פיסול שמתכתב עם המקורות ומציג בתערוכה שתי עבודות. אחת מהן "הללויה", מרמזת על הקדושה שיוחסה לבגדי החתונה וגם מסמלת את התכריכים שנהגו ללבוש מתחת לבגדים לזכר חורבן ירושלים. פנינה ברקאי, גם היא ילידת מרוקו, יוצרת כלי קרמיקה בהשראת כלי הבישול המסורתיים של אמה, עם הסמלים והצבעים מהמורשת המרוקאית לצד שילוב מוטיבים עכשוויים וארצישראליים.

המוצגים בתערוכה הושאלו מאוספים פרטיים ומאוסף מוזיאון ישראל, ירושלים.


שעות פתיחת המוזיאון:
ימים שני, שלישי, חמישי: 16:00-10:00
יום רביעי:                      19:00-12:00
ימים שישי ושבת:            14:00-10:00
יום ראשון:                     סגור.

רחוב העצמאות 60, באר שבע , טלפון: 08-6993535, אתר המוזיאון

נגישות