המופע "לו הייתי מוסיקה" – שירה מדוברת

"לו הייתי מוסיקה"

המופע בהשתתפות השחקנית מיכל בתאדם, המלחינה סטלה לרנר והזמר והפסנתרן חגי יודן, שם את המילה הכתובה בקדמת הבמה דרך שיריהן של המשוררות הגדולות: לאה גולדברג, זלדה, אסתר ראב ואלזה לסקר-שילר. השירים המורכבים שלהן מתעוררים במופע לחיים חדשים ומקבלים פרשנות שונה ומעצימה, עם לחנים מקוריים של לרנר. בת-אדם שאומרת שירה ויודן בזמרה וליד הפסנתר, יוצרים בביצוע שלהם פסיפס מרתק של "שירה מדוברת", זמרה ונגינה.

"לו הייתי מוסיקה“: יום שלישי | 6.2.2018 | 19:30
מפעל המנויים ע״ש יחיאל בן-צבי – סדרת המופעים המיוחדים
אולם קלרמונט, בית-הספר ע״ש בוכמן-מהטה | אוניברסיטת תל אביב (מקומות לא מסומנים)
אורך המופע: 60 דקות | מחיר הכרטיס: 75 ש״ח | 03-6407047 | music@post.tau.ac.il הזמנת כרטיסים און ליין

חזונה של לרנר כמלחינה, היה ליצור מופע שמעצים את השירה העברית הכתובה באמצעות המוסיקה, היא בחרה טקסטים נוקבים ומרגשים משיריהן של שלוש המשוררות העבריות לאה גולדברג, זלדה, אסתר ראב ולצידן אלזה לסקר-שילר, וצבעה אותם בצבעים חדשים שמעניקים להם פרשנות שונה ומעצימה, באמצעות מוסיקה מקורית שהלחינה ובזכות אהבתה לשפה העברית. לרנר חברה לשחקנית והתסריטאית המוערכת מיכל בת-אדם ולאמן הרב-תחומי חגי יודן, ויחד הם יצרו מופע תיאטרלי של "שירה מדוברת" בו המוסיקה מתמזגת, לעיתים מתנגשת וחותרת תחת המילים בדיאלוג מסעיר.

שיתוף הפעולה המתמשך בין שלושת האמנים, החל בהופעות בחג המוסיקה הישראלית, במרכז ענב, בבית היוצר של אקו״ם, בבית ביאליק ובהקלטת אלבום בחסותו של המכון למוסיקה ישראלית.

את השירים במופע מבצעים בת-אדם ויודן, יודן מלווה את עצמו בשירים הקרובים יותר למסורת ה׳ליד׳ אך בגוון עברי-ישראלי מובהק, ובין אלה לאלה, בקול מלטף ומלא רגש – קוראת בת-אדם מזיכרונותיהן של המשוררות,  ומחיה את המילים ואת משמעותן בכנות נאמנה.
שילוב האמנויות הזה יוצר ערב מעורר השראה ומחשבה, כשהשניים פורשים בפני הקהל את האריג המיוחד שטוותה לרנר בקפידה עם כל תו והברה.

שם המופע "לו הייתי מוסיקה", לקוח משירה של זלדה והוא גם המוטו שליווה את לרנר כמלחינה ואמנית ה"ליד" (השיר האמנותי) בחזון ליצירת המופע ובדיאלוג האמנותי שלה עם המשוררות ועם שירה בכלל. "על ידי הלחנת שירי המופת חיפשתי דרך אחרת להגיש לקהל את השירה המשתוקקת "להיות מוסיקה" כדי ליצור ישות חדשה, המשלבת יסודות מן הטקסט ומן המוסיקה ומתעלה על שניהם, ולהציג דיוקן לירי של משוררת" מוסיפה לרנר.

המופע יכלול ביצועים לשירים, זלדה: ״שלומי קשור בחוט אל שלומך״, ״שכני הסנדלר״, ״שני יסודות״, ״בלילה ההוא״, ״לו היו חושיי״, ״הגרעין״, ״כריזנטמה לבנה כמוות״, לאה גולדברג: ״מחר בערב״, ״המלאך״, ״בית קפה, לבדי״, ״בלילות״, אסתר ראב: ״שירת אשה״,  אלזה לסקר-שילר: ״בערב״, ״פרידה״.

אודות האומנים

סטלה לרנר, Stella Lerner מוסיקאית, מלחינה ויוצרת. יצירותיה בוצעו והוקלטו על ידי מיטב האמנים בארץ, הוצגו בקונצרטים מרכזיים של חג המוסיקה הישראלית (גם לקול ולתזמורת סימפונית) ומהווים חלק מרפרטואר הלימודי בפקולטות לזמרה ובתחרויות הזמרים. יצירותיה  וגישתה הייחודית זוכות להערכה של טובי המוסיקאים, לשבחי הביקורת בעיתונות ולהשמעות תכופות וחוזרות ב"כאן קול המוסיקה". שיתוף הפעולה עם זמרת הסופרן שרון רוסטורף-זמיר, השחקנית מיכל בת-אדם, הפסנתרנים חגי יודן, ויקטור סטניסלבסקי, יונתן הדס ואמנים נוספים, הוביל להוצאתו לאור של האלבום Songs Poetic משיריה של לרנר וחוברת תווים על ידי המכון למוסיקה ישראלית ב- 2016.

מיכל בתאדם, Michal Bat-Adam במאית קולנוע, תסריטאית, שחקנית ומפיקה. בין הסרטים שביימה: ״רגעים״, ״על חבל דק״, ״בן לוקח בת״, ״המאהב״ וסרטה החדש ״הדרך לאן״ שיצא לאחרונה לאקרנים. היא שיחקה, בין היתר, בסרטיו של משה מזרחי ״אני אוהב אותך רוזה״, ״הבית ברחוב שלוש״, ו״כל החיים לפניו״, ושיחקה בסדרות הטלוויזיה, ״סיטון״ ו״בטיפול״ ובתיאטראות הבולטים ברחבי הארץ. כמו כן, הוציאה לאור שני אלבומים בהם היא אומרת שירה עם מוסיקה ואת ספר השירים ״יומני בוקר״.

חגי יודן, Hagai Yodan  אמן רב-תחומי העוסק במוסיקה, כתיבה, סטיילינג וצילום. כמוסיקאי, הוא פסנתרן, זמר טנור, צ׳מבליסט, מנצח ומלחין. יצירותיו ועיבודיו הושמעו בקונצרטים בארץ ובחו״ל, וביניהם במסגרת ״פסטיבל האביב הבינלאומי״. חגי יסד לייבל עצמאי: HYM – Hagai Yodan Music שתחתיו ראו אור שלושה אלבומים וביניהם Light and Dark ובו מכלול האינטרמצי לפסנתר מאת ברהמס בביצועו. הוא הופיע כסולן עם התזמורות הסימפונית הישראלית ראשון לציון, הסימפונית אשדוד והקאמרית הרצליה, ב״מרכז למוסיקה קאמרית״ תל אביב, בסדרה הקאמרית של התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, ב״פסטיבל המוסיקה הבינלאומי בוורלי-הילס״, בפסטיבל ״ווקס פמינה״ ועוד. בשנת 2012 ראה אור האלבום Forever to Remember שהיה מועמד לפרס הגראמי תחת הלייבל האמריקאי ״Romeo Records״. מעל לעשור הוא הפיק, ניגן והנחה את אירועי ״קרן רונן״ בארץ ואירועי ״קרן רונן אמריקה״ בקרנגי הול בניו יורק. חגי מקדיש רבות מזמנו לביצוע והקלטת מוסיקה ישראלית וביצע בכורות למלחינים רבים ובימים אלו עובד על אלבום פופ-רוק משיריו המקוריים, על ספר שירה עברית ועל ספר סיפורים קצרים באנגלית, יצירה סימפונית גדולה ושני תסריטי קולנוע.

סטלה לרנר & מכל בת אדם / בית קפה

נגישות