הסרט "האוקיאנוס שביננו" – The Mercy, סרטו של ג'יימס מארש.

דונלד קרואוהרסט ימאי חובב אותו מגלם השחקן זוכה האוסקר קולין פירת', יוצא למסע ימי נועז על גבול הבלתי אפשרי, להקיף את כדור הארץ בסירת מפרש. כללי התחרות הנוקשים קובעים שעליו להיות לבדו בסירה ואסור לעגון בחוף כלשהו במהלך כל המסע. דון מותיר על היבשה את שלושת ילדיו, ואת רעייתו התומכת קלייר המגולמת על ידי השחקנית זוכת האוסקר רייצ'ל וייס.

דון המצפה לתהילת עולם אם יצליח, יוצא לתחרות כשהוא נוטל על עצמו סכנת חיים אשר נלווית אליה גישתו האגואיסטית כלפי קלייר והילדים שצפויים להיות לבדם במשך חודשים. הוא משקיע בהכנות למסע את כל כספו, ממשכן את עסקיו ואת ביתו והכל למען הגשמת חלומו: השגת המקום הראשון במסע הימי התחרותי המסוכן.

במהרה אשתו וילדיו מוצאים עצמם מול הדי התקשורת שרואה בו גיבור לאומי אך אט אט הם מגלים שהתהילה יכולה להיות חמקמקה  ולעיתים אכזרית אך האהבה לעולם תהיה חסינה.

 "הסיפור של דונלד קרואוהרסט הוא יוצא דופן ומצמרר על אדם שיוצא לים ועל המשפחה שהשאיר מאחור. התסריט של סקוט ברנס הוא תסריט נפלא שיורד לעומקו של הסיפור בדרך מלאת סימפטיה ואנושיות".

הבמאי ג'יימס מארש אודות הסרט

הסיפור דומה למה שקורה לאסירים הנכלאים לבדם למשך שישה חודשים ומה זה עושה לחשיבה ולנפש שלהם. עשיתי סרט על שימפנזה הוא השתגע תוך שלושה ימים. כמו לחיות אחרות בטבע גם לנו יש צורך חברתי עז.


נסעתי לחפש מקומות לצילום תוך האזנה להקלטות שלו, הוא שר בהם, בעיקר שירי מלחים והוא משער השערות על מצב העולם, על פוליטיקה על החיים שלו עצמו. חלק מזה זו העמדת פנים חלק מזה זה אמיתי. היתה לי הנאה גדולה בעבודה על סרט כזה, אתה עושה תחקיר מעמיק וככל שאתה יודע יותר אתה רוצה לדעת עוד יותר.

הדמות שהוא יצר לעצמו והדרך שבה הוא דיבר עם אנשים ועם בני המשפחה שלו כשהיה על היבשה היא שונה לגמרי מן האדם שהיה על הים. קרואוהרסט התרגש מכל מה שהוא חש וחווה. הוא הפך לאדם פרימיטיבי, אדם שבחר להיפרד מהציוויליזציה, והפך לאדם הרבה יותר בסיסי, הוא איבד משקל לא לבש הרבה בגדים והחל להראות כמו נווד על הספינה. המסע הנפשי הוא הרבה יותר מעניין מאשר הגופני, והיינו צריכים להביא את זה לדמות.

לאחר שלב מסוים במרוץ, איש לא נהג בהגיון. גם השייט הצרפתי שסיים את המסע יצא מעט מדעתו. הוא יצא להמשיך במסע נוסף מיד לאחר שסיים. המנצח אולי היה יוצא דופן אבל הסירה שלו היתה במצב מאד מוזר כשהוא הגיע לחופי אנגליה. מבחינת המרחבים והבדידות הים הוא כמו מדבר.

יש לו גם מצבי רוח, הוא משתנה, הוא יכול לאיים ממש, וכל מה שאתה רואה הוא רק האופק והשמיים. הצבע של הים משתנה הוא יכול להיות סוער. יש לים סוג של אישיות שיכולה להרוס אותך. לבדידות יש חלק גדול במה שמתרחש במוחו של קרואוהרסט. הכימיה במוח שלך משתנה כשאתה לא מדבר עם בני אדם.

כשאתה מגלם דמות אמיתית על המסך יש סוג של אחריות לזכרו של האדם ולרגשות של בני משפחתו. אין דרך אחת לספר סיפור אמיתי. היה לי חשוב לתת מקום לפרש אותם בדרך כזו או אחרת. עם זאת, יש את האירועים שקרו במציאות ואותם לא ניתן לשנות.

לצפייה בטריילר – באדיבות רד-קייפ:

היוצרים
בימוי: ג'יימס מארש                               James Marsh
תסריט: סקוט ברנס                               Scott Z. Burns
צילום: אריק גוטייה                                Eric Gautier
עריכה: ג'ינקס גודפרי, ג'ואן סובל            Jinx Godfrey, Joan Sobel
מוזיקה מקורית: יוהאן יוהנסון                Jóhann Jóhannsson
הפקה: גראהם ברודבנט                        Graham Broadbent
סקוט ברנס                                           Scott Z. Burns
פטר צ'רנין                                            Peter Czernin

שחקנים
דונלד קרואוהרסט: קולין פירת'               Colin Firth
קלייר קרואוהרסט: רייצ'ל וייס                 Rachel Weisz
רודני הולוורת: דייויד דווילס                    David Thewlis
ג'יימס: פין אליוט                                    Finn Elliot
איאן: אנדרו בוכן                                    Andrew Buchan
ווילר: ג'ונתן ביילי                                   Jonathan Bailey

נגישות