הסרט "כל מה שתרצה" – סרטו של פרנצ׳סקו ברוני

הסרט "כל מה שתרצה", מציג מפגש בין דורי מיוחד בין ג'ורג'יו הזקן שבצעירותו היה משורר ידוע ומוערך ולעת זיקנתו נותר קשיש לוקה בשיכחה הזקוק להשגחה וטיפול, לבין אלסנדרו צעיר חופז ובטלן המכלה את יומו בבטלה בחברת חבריו הפרחחים ברחובות רומא.

אלסנדרו הצעיר יוצא לעבוד לראשונה בחייו כשהוא מקבל על עצמו את המחוייבות להיות המלווה בשכר של ג'ורגיו בטיולו היומי. בחיבור שבין השניים עומדת למבחן השונות החברתית הגדולה והכמעט בלתי אפשרית לגישור, השונות שבין עולמות התוכן של השניים אישיותם וגילם.

הקשר ביניהם שבתחילה נע על רצף של חשדנות וניכור מגיע בסופו לקשר מיוחד שכולו חיבה ורגישות, קשר השזור זכרונות נעורים והרפתקנות.

פרנצ'סקו ברוני (תסריט ובימוי), יצר סרט המשקף במקוריות ורגישות את הגישור האפשרי בין פערי הדורות.

[יעקב פורת – "רק תרבות"]
איטליה 2017 , 106 דקות דובר איטלקית, תרגום לעברית ואנגלית.

היוצרים
רעיון, תסריט ובימוי: פרנצ'סקו ברוני                   Francesco Bruni
צילום: ארנלדו קטינארי                                         Arnaldo Catinari
הפקה: בפה קסצ'טו                                             Beppe Caschetto
עיצוב הפקה: רוברטו דה אנגליס                        Roberto De Angelis
מוסיקה: קרלו וירזי                                                                Carlo Virzì
עריכה: צ'צ'ילה זאנוזו                                           Cecilia Zanuso

שחקנים
ג'ורג'יו: ג'וליאנו מונטאלדו                  Giuliano Montaldo
אלסנדרו: אנדראה קרפנזנו               Andrea Carpenzano
ריקרדו: ארטורו ברוני                       Arturo Bruni
טומי: פרופיציו עמנואלה                  Propizio Emanuele
קלאודיה: דונטלה פינוקריו              Donatella Finocchiaro
לאורה: רפאלה לברוני                  Raffaella Lebboroni

על הסרט
הרעיון לסרטו השלישי באורך מלא של התסריטאי עטור הפרסים פרנצ'סקו ברוני עלה בעקבות הטיפול באביו והעיסוק בזכרון ושכחה, מעבר לכך זו הפקה מאד משפחתית, בתפקיד אחד הנערים מופיע בנו, זמר הראפ האיטלקי ארטורו ברוני, שכבר שיתף פעולה עם אביו. גם אמו של ארטורו ורעייתו של פרנצ'סקו, רפאלה לברוני, מופיעה בסרט באחד התפקידים. ברוני מרבה לשתף פעולה עם הבמאי פאולו וירזי וכתב עמו את התסריט המצוין לסרט "הון אנושי". את המוסיקה לסרט כתב קרלו וירזי, אחיו של פאולו והמלחין של סרטיו.

אודות הבמאי פרנצ'סקו ברוני
יליד רומא, גדל בליבורנו והחל את הקריירה שלו בשנת 1991 כתסריטאי שותף בשורה של סרטים. היה שותף לכתיבת 43 תסריטים, בהם הסרט "הון אנושי" של פאולו וירזי עליו זכה בפרס דויד דונטלו. עם פאולו וירזי שיתף פעולה בשורה ארוכה של סרטים נוספים. בין היתר עבד גם עם ספייק לי, עמו כתב את התסריט לסרט "הנס של סנטה אנה".

ברוני כתב סדרות רבות לטלוויזיה בהם המפקח מונטאלבנו והמפקח לוקה קוולי ואת סרט הטלוויזיה "תעלת החופש". סרטו הראשון כבמאי הוצג בפסטיבל ונציה 2011 וזיכה אותו בפרס הראשון לסרט עלילתי. בהמשך זכה גם בשני הפרסים החשובים באיטליה לסרט ביכורים פרס דויד דונטלו (האקדמיה האיטלקית) ופרס נוסרטו דאג'נטו (איגוד המבקרים). ברוני מרצה בבית הספר הגבוה לקולנוע ברומא. ב-2012 נבחר לכהן כיו"ר חבר השופטים של פסטיבל הקולנוע ברומא. בשנת 2013 הוא נבחר לעמוד בראש האיגוד הראשי של התסריטאים באיטליה הנקרא 100 סופרים.

 אודות השחקן ג'וליו מונטאלדו – שחקן, במאי יוצר ואיש קולנוע בן 88.
בגיל 20 הבמאי קרלו ליצאני ליהק אותו לסרט "אכטונג, בנדיטי!". הוא עבר לרומא ושיחק בקולנוע ובתיאטרון. והפך לעוזר במאי ליוצרים כמו סרג'יו לאונה, גי'לו פונטקורבו, פרנצ'סקו רוסי ועוד. בשנת 1960 ביים את סרטו הראשון על הפרטיזנים באיטליה. הסרט השתתף בפסטיבל ונציה בשנת 1961. סרטו השני משנת 1964 זיכה אותו בפרס בפסטיבל ברלין. באותה  שנה היה במאי הצוות השני בסרט המופת של פונטקורבו "הקרב על אלג'יר".

מונטאלדו ביים כמה סרטים איטלקיים בולטים בהם הסרט "סאקו וונצ'טי", שזיכה את אחד משחקניו בפרס המשחק בפסטיבל קאן בשנת 1971 וממנו לקוח שירה המפורסם של ג'ון באז "הבלדה על סאקו וונצ'י" שכתב אניו מוריקונה. בשנת 1980 יצר סדרת טלוויזיה על מסעותיו של מרקו פולו שצולמה גם בישראל, הוקרנה ב- 76 מדינות וזכתה בשלל פרסים.

בין השחקנים הבינלאומיים עמם עבד היו ברט לנקסטר, פיליפ נוארה, ג'נט לי, ניקולס קייג', ג'ון קסווטס, פיטר פאלק, שרלוט רמפלינג ועוד רבים. הוא הרבה לעבוד עם המלחין אניו מוריקונה, ועם הצלם ויטוריו סטורארו. הוא הרבה לביים אופרות וסרטי פרסומת, בין השנים 1999 עד 2004 כיהן בתפקיד נשיא חברת ראי סינמה. באותו פרק זמן הסרטים שהפיק הפכו ללהיטים גדולים והוא זכה לפרסים ברחבי העולם ולקרדיט לצמיחתו של דור חדש של יוצרים איטלקיים.

סרטו האחרון כבמאי "התעשיין" צולם ב- 2011 כשהוא כבר 80 וגם הוא זכה בשלל פרסים. רעייתו ורה פסקרלו היא שחקנית ועוזרת במאי המופיעה גם היא בסרט "כל מה שתרצה". בתם היא מעצבת תלבושות שאחראית בין היתר על עיצוב הבגדים בסדרה "קסם נעורים".

לצידו של ג׳וליו מונטאלדו מככב אנדראה קרפנזנו, בן 23, בהופעת בכורה כובשת שכבר סימנה אותו כאחד הכוכבים העולים של הקולנוע האיטלקי ומצטלם בימים אלה  בתפקיד הראשי בסרט il campione  לצידו של כוכב הקולנוע האיטלקי סטפנו אקורסי.


כל מה שתרצה – טריילר באדיבות "סרטי נחשון"
נגישות