הרצאה "התגלות אלוהית" – האם נרטיב ההתגלות האלוהית בין היהדות והאסלאם שונה?

"התגלות אלוהית" האם נרטיב ההתגלות האלוהית בין היהדות והאסלאם שונה? ד"ר דניאלה טלמון, חוקרת דת השוואתית טוענת כי לצד קווי השוני, ישנם קווי דמיון מפתיעים בין מתן תורה במעמד הר סיני לבין ירידת הקוראן. בסוגיה זו היא תדון במסגרת הרצאתה במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח.

לאחריה, יתקיים מפגש מעניין עם ד"ר גלית אבימן בנושא מדיטציה ויישומה בחיי היום-יום של נזירים בודהיסטים ביפן, בסופו – תרגול מדיטטיבי בהדרכת אבימן.


סדרת ההרצאות במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, עוסקות בחיי היום-יום במזרח התיכון: עבר והווה, מתקיימות בשיתוף המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.


"התגלות אלוהית" – יום רביעי, 23 במאי 2018 , מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 18:30


במסגרת סדרת ההרצאות במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, תתקיים ביום רביעי, 23 במאי בשעה 18:30 בערב, הרצאתה של ד"ר דניאלה טלמון-הלר "התגלות אלוהית: ירידת הקוראן ומתן תורה" ולאחריה מפגש עם ד"ר גלית אבימן, חוקרת אמנות ותרבות יפן שתרצה ותתרגל זן בודהיסטי.

ד"ר טלמון-הלר תעסוק בהרצאתה, בסיפור ההתגלות האלוהית – המוסלמי מול היהודי. דרך סוגיות מרתקות בהן תדון, היא תחשוף קווי דמיון ושוני מפתיעים באופן בו יהודים ומוסלמים מתארים את "ההתגלות". היא תערוך השוואה בין ירידת הקוראן באמצעות המלאך גבריאל, לבין מתן תורה במעמד הר סיני ותדון בתהליך ייצור הספר שנושא את דבר האל, ובאופן שבו קוראים בו ולומדים אותו.
ד"ר דניאלה טלמון-הלר עוסקת בהיסטוריה ביניימית, היסטוריוגרפיה, אסלאם ודת השוואתית ומרצה בכירה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

בתום ההרצאה, הקהל יקבל טעימה גם מהמזרח הרחוק, במפגש מרתק עם ד"ר גלית אבימן, בנושא מדיטציה במנזרי זן בודהיסטים- שיכלול הדגמה ותרגול. ד"ר אבימן תספר על מקומה של המדיטציה בחיי היום-יום של נזירי זן בודהיסטים ביפן, בשגרה השוטפת של הנזירים כמו בשעת האוכל ואף בניקיון. בחלקו השני של המפגש, הקהל מוזמן להתנסות במדיטציה. התרגול מלווה בסרטון ובהדרכתה של ד"ר אבימן.

ד"ר גלית אבימן חוקרת אמנות ותרבות יפן, מרצה ומנחת קבוצות. בעשר השנים שחייתה ביפן, למדה את טכניקת ציורי הדיו עם מסטרים יפניים ותרגלה זן במנזר הזן של קיוטו, קושוג'י. היא בוגרת תואר שני מאוניברסיטת קיוטו, ואת הפוסט-דוקטורט עשתה במכון ללימודי יפן של אוניברסיטת הרווארד.
בשנת 2014 יצא לאור ספרה Zen paintings in Edo Japan.

תשלום מפגש: 40 ₪ כולל דמי כניסה למוזאון וכיבוד קל.
אתר המוזאון: www.ine-museum.org.il , טלפון: 08-6993535.

 

נגישות