"הרקוויאם של פורה" קונצרט חגיגי לסיום הסדרה "קצת אחרת" – של אנסמבל סולני תל אביב

הרקוויאם של פורה בקונצרט הרביעי בסדרה 'קצת אחרת'  אנסמבל סולני תל אביב יארח את אנסמבל זמרי מורן בניהולה האמנותי של נעמי פארן, ואת נגנית האבוב תמר ענבר. אליהם יצטרף בכינור, ברק טל מנהלו המוסיקלי של אנסמבל סולני תל אביב. הם יבצעו יחד את הקונצ'רטו הנפלא לכינור ואבוב של באך, את יצירתו של המלחין זוכה פרס ראש הממשלה דניאל עקיבא 'ממעמקים קראתיך' למקהלה, אבוב אובליגטו ותזמורת, וכן את ה'רקוויאם' המוכר והאהוב של פורה.


חיפה, מרכז רפפורט, מוצ"ש, 21.4.18
תל אביב, מרכז ענב, יום א', 22.4.2018
כפר שמריהו, אולם וייל, יום ב' 23.4.2018


אנסמבל סולני תל אביב בניהולו המוסיקלי של ברק טל, יקיים את הקונצרט הרביעי בסדרה "קצת אחרת"- 'הרקוויאם של פורה'. הקונצרט יתקיים ב- 21 באפריל בחיפה, ב 22 באפריל בתל אביב, ולמחרת ב 23- באפריל בכפר שמריהו.

בקונצרט שחותם את הסדרה המיוחדת, יתארחו אנסמבל זמרי מורן, בניהולה האמנותי של נעמי פארן, נגנית האבוב תמר ענבר וברק טל, שינצח על קונצרט ויופיע על הבמה גם ככנר.

"זוהי תכנית מאד מיוחדת ומרגשת עבורי", אומר המנצח ברק טל, "ראשית, משום שאני חוזר להופיע ככנר סולן, דבר שאני עושה רק פעם-פעמיים בשנה וזה בכל פעם מרגש אותי מחדש. שנית, בגלל שיתוף הפעולה עם תמר ענבר. תמר היא אבובנית נפלאה, מוסיקלית ואנרגטית מאד, מ"דור המייסדים" של האנסמבל ויש בינינו כימיה מוסיקלית טבעית. שלישית, בזכות היצירה הנפלאה של דניאל עקיבא 'ממעמקים קראתיך', שביצענו בעבר בחג המוסיקה הישראלית. אני מאד אוהב את סגנון ההלחנה שלו ומצפה מאד לבצע שוב את היצירה המרגשת".

החיבור המוסיקלי והמקצועי בין דניאל עקיבא, זוכה פרס ראש הממשלה לקומפוזיציה 2017, וברק טל, מתחיל שנים אחורה בתקופה בה ברק היה עוד תלמיד, ועקביא היה המורה שלו ומרכז מגמת המוסיקה בתיכון לאמנויות ויצ"ו חיפה. לימים הם הפכו לקולגות, כשברק הצטרף לצוות ההוראה באותו ביה"ס, ומאז הם שיתפו פעולה במשך 14 שנים, מבחינה פדגוגית ואמנותית, וביצוע היצירה הוא סגירת מעגל עבורם.

דברי דניאל עקיבא על  היצירה: "ממעמקים קראתיך מתפרש גם מ'עומק הנפש' או ממצב של שפל מדרגה ככלי ריק, מצב שאינו בהכרח שלילי בלשון הקבלה, מאחר ויש בו שאיפה ויכולת להתמלא ולצמוח".
כך גם ביצירה המופתית, עקיבא מדמה את השלבים ההדרגתיים של הכלת הכלי, בזרימה מוסיקלית. היצירה מתעצמת ומתחזקת בפרקים השונים בהתאם כשהוא מדמה את יצריות האדם, הבהמיות לצד הנתינה והחסד האנושי שמסבים אושר לאדם. היצירה מסתיימת בקריאה שקטה ומסתורית ממעמקים, כמשל לחסדים הסמויים מן העין.


אנסמבל סולני מורן, מן המקהלות הנחשבות בישראל, שמבצעת יצירות של טובי המלחינים ופועלת לקידום היצירה הישראלית, תבצע את יצירתו של עקיבא ואת הרקויאם של פורה. "שיתוף הפעולה עם אנסמבל זמרי מורן הוא תמיד חוויה עבורי. זוהי מקהלה מאד איכותית שתמיד כיף לעשות איתה מוסיקה, במיוחד בשתי יצירות נפלאות אלה – 'ממעמקים קראתיך' של דניאל עקיבא והרקוויאם של פורה", מציין טל.

התכנית תכלול את הקונצ'רטו לכינור ואבוב של באך, בנגינתם של ברק טל ותמר ענבר, את היצירה "ממעמקים קראתיך" למקהלה, אבוב אובליגטו ותזמורת של דניאל עקיבא, ואת הרקויאם של פורה.

קונצרט מס' 4 – "רקויאם של פורה"

מנצח: ברק טל
סולנים:
תמר ענבר – אבוב, ברק טל – כינור.
בהשתתפות אנסמבל זמרי מורן וסולנים.

בתכנית:
באך: קונצ'רטו לכינור ואבוב.
דניאל עקיבא: "ממעמקים קראתיך" למקהלה, אבוב אובליגטו ותזמורת.
פורה: רקוויאם.

לפרטים ורכישת כרטיסים:

לרכישה באינטרנט:  www.soloists.co.il

חיפה, מרכז רפפורט, מוצ"ש, 21.4.2018, בשעה 20:30
מחיר כרטיס: 116₪ | טלפון: 04-8363804

תל אביב, מרכז ענב, יום א', 22.4.2018
מחיר כרטיס: רגיל 140₪| אזרח וותיק 125₪ | טלפון להזמנות: 054-6934439

כפר שמריהו, אולם וייל, יום ב' 23.4.2018
מחיר כרטיס: 120₪ | 105₪ לאזרח וותיק | טלפון להזמנות: 054-6934439

אנסמבל זמרי מורן, מונה זמרים צעירים, חיילים מוסיקאים מצטיינים וסטודנטים באקדמיות למוסיקה, הוקם ב- 1998 על-ידי נעמי פארן, המנצחת והמנהלת המוסיקלית של המקהלה, כגוף ייצוגי מקצועי שמטרתו קידום זמרים ומנצחים צעירים, מצוינות מוסיקלית ופיתוח הזמרה הסולנית. האנסמבל, יחד עם מנצח הבית של האנסמבל גיא פלץ, מבצע ממיטב המוסיקה המקהלתית ופועל לקידום היצירה הישראלית האנסמבל מבצע יצירות של טובי המלחינים, שחלקן נכתבו במיוחד עבור האנסמבל, ביניהם יוסף ברדנשווילי, מנחם ויזנברג, חיים פרמונט וטובים אחרים. במהלך השנים השתתף האנסמבל בסדרות קונצרטים עם התזמורות המובילות בישראל, והופיע בפסטיבלים ובתחרויות בינלאומיות ברחבי העולם.

דניאל עקיבא – מלחין נגן גיטרה ולאוטה, כמלחין עוסק עקיבא בחקר המוסיקה היהודית ספרדית על רבדיה הרבים והמגוונים ומשלב בחלק מיצירותיו יסודות מן המוסיקה הזאת. כתב מגוון רחב ביותר של יצירות לכלי סולו: אבוב, חליל, גיטרה, צ'לו, ויולה דה גמבה, חלילית, קלרינט, כינור, מנדולינה וסופראן. כתב מגוון יצירות קאמריות, יצירות למקהלה מעורבת ולמקהלה לקולות שווים, יצירות לתזמורת קאמרית, קונצ'רטו לגיטרה ולתזמורת וקונצ'רטו ל3 גיטרות ותזמורת, יצירות למקהלה סולנים ותזמורת, מקהלה תזמורת כלי קשת ואבוב אובליגטו, לקול גיטרה ותזמורת, מחזור שירים לקול ותזמורת כלי קשת. יצירותיו בוצעו והוקלטו בארץ וברחבי העולם. הוא זכה בפרס אקום ופרס נוצת הזהב על יצירותיו, בפרס אמזון עבור תקליטור מיצירותיו, בפרס הקונפדרציה השוויצרית להלחנה ונגינה. בפרס ראש הממשלה למלחינים 2017. כאמן מבצע הופיע ברחבי העולם בנגינת רפרטואר מן הרנסאנס ועד למה הנוכחית כולל יצירות שכתב ויצירות שהוקדשו לו על ידי מיטב המלחינים בארץ.

על היצירה "ממעמקים קראתיך":

ממעמקים קראתיך מתפרש גם מעומק הנפש או ממצב של שפל מדרגה של כלי ריק, מצב שאינו בהכרח שלילי בלשון הקבלה. כלי ריק הוא מצב שיש בו שאיפה ויכולת להתמלא ולצמוח. כך, בתחילת היצירה בקטע התזמורתי רמזים למצבים המתוארים לעיל במסתורין ובכניסה הדרגתית וחרישית של כלי הקשת  "תוך מילוי הכלי" בשלבים.

ביצירה משולבים טקסטים מתהילים קיז ו- קיח – בפרוש הלקוח מן הדרש והסוד הם מתארים את המאבק הקיומי ביצרים, כפי שמתגלם בכל אחד מאתנו באופן פרטי.
בפרק שלישי כל גויים סבבוני- זו קריאה רמה שמציגה את היצרים האופפים אותנו (גויים=יצרים). במילים סבבוני גם סבבוני, כניסות בחיקויים המתוארות קצבית ומלודית כמחשבות ויצרים האופפים אותנו מכל עבר, מעין מתקפה של מחשבות.

התעצמותו החסד שהוא מקור של נתינה ללא גבול (החסד מתואר בקבלה כקו ימין והוא מקור האלטרואיזם, באה לידי ביטוי במילים: "ימין השם עושה חיל.."). החסד הוא אף גורם לשמחה ולכן הופעת הטמבורין- ככלי שמסמל שמחה, ניצחון והתגברות ומרמז גם על תנועה ומחול (תופה של מרים ששרה ומחוללת- אחרי שירת הים בספר שמות פרשת "בשלח"). הקטעים בהם מופיע הטמבורין בפרק זה ביצירה, הם מעין מחולות בתנועה הרתמית ובמשקליהם.

בפרק הרביעי נקודת השיא במילים: "אסרו חג בעבותים עד קרנות המזבח..", ויש במילים אילו ביטוי ליכולת שלנו להתגבר על הבהמיות שבנו, בשחיטת הפר שבנו. הפר- לפי תורת הקבלה מסמל את הבהמיות, ושחיטתו מהווה אישור להתגברות. המוסיקה מתעצמת ומתרגשת.
סיום היצירה ב- PP  מרמזת על החסדים המכוסים החסדים הנסתרים, סיום המתאר צניעות וכיסוי החסדים. סיומה של היצירה בדרך זו אף מתקשרת לתחילתה והיא סוגרת את המעגל של הקריאה השקטה והמסתורית ממעמקים.

 תמר ענבר (אבוב) נולדה בנס ציונה ולמדה אבוב אצל דודו כרמל באקדמיה למוזיקה ולמחול ירושלים. היא המשיכה את לימודיה אצל מוריס בורג בז'נבה והשלימה תואר ראשון ושני בהצטיינות. תמר הופיעה כנגנית אבוב ראשית אורחת בתזמורות שונות ביניהן, התזמורת הסימפונית של רדיו בוואריה, בתזמורת הממלכתית של בוואריה, באופרה של פרנקפורט, בפילהרמונית הישראלית ועוד. כסולנית היא הופיעה עם תזמורות שונות, ביניהן הסימפונית הלאומית של סין, הסימפונית ראשון-לציון ואנסמבל סולני תל-אביב. תמר שימשה כאבובנית ראשית קבועה בתזמורת הסימפונית ראשון-לציון ובתזמורת המוצרטאום של זלצבורג, ומנגנת בקביעות כאבובנית ראשית של אנסמבל סולני תל-אביב מיום היווסדו. והיא זוכת מלגות של קרן התרבות אמריקה – ישראל.

ברק טל, המייסד והמנהל המוסיקלי של אנסמבל סולני תל-אביב משנת 2001 הופיע על בימות מרכזיות בעולם, בפסטיבלים בינלאומיים מרכזיים ובשידורי רדיו וטלוויזיה רבים בארץ ובאירופה. כמנהל מוסיקלי של האנסמבל, טל שיתף פעולה עם גדולי הסולנים הבינלאומיים, וכמנצח אורח הופיע עם מרבית התזמורות בארץ ותזמורות בגרמניה, באוסטריה, ברוסיה, בפולין, באסטוניה, בקוריאה, בצ'כיה, ברומניה ועוד.
ברק מקדיש מזמנו לעבודה עם מוסיקאים צעירים ובחינוך מוסיקלי, והחל משנת הלימודים הנוכחית נמנה עם סגל המורים באקדמיה למוסיקה באוניברסיטת תל-אביב. זכה במספר פרסים ומענקים, ביניהם פרס רוזנבלום לאמן מצטיין, פרס עדן פרטוש של משרד התרבות (פעמיים), ועם סולני תל-אביב בפרס לנדאו לאמנויות הבמה של מפעל הפיס.

נגישות