זכרונות מהמגרב – ערב חד פעמי המוקדש כולו לתרבות היהודית הצפון אפריקאית.

הערב "זכרונות מהמגרב" מתקיים במסגרת התערוכה בסוף מערב: אמנות ואמנות מארצות המגרב, המוצגת בימים אלו במוזיאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, זהו אירוע מיוחד על טהרת המורשת הצפון-אפריקאית. האירוע מתקיים בשיתוף עם האגודה לתרבות הדיור בבאר שבע, ובסיוע מנהל התרבות של חברת כיוונים.


"זכרונות מהמגרב": 29 במאי 2018, יום שלישי, בשעה 20:00 – במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח (מוזאון הנגב)
לרכישת כרטיסים:
האגודה לתרבות הדיור: 08-9103828.
מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח: 08-6993535.
המשכן לאמנויות הבמה: 8857*
מחיר כרטיס: 30 ₪.


"זכרונות מהמגרב", נוצר על רקע התערוכה, שממצבת מחדש את האמנות המסורתית המרוקאית, התוניסאית והאלג'ירית, על מפת האמנות ובשיח הישראלי-תרבותי. האירוע, הוא חגיגה של ממש לתרבות הצפון אפריקאית הענפה, שידועה בין השאר במוסיקה השמחה והאותנטית ובמאכלים ביתיים וטעימים.


על החלק המוסיקלי שמחבר את סך כל חלקי האירוע, אחראים הזמרים והפייטנים יוסי ברדא וחיים זריהן, שיתבלו את הערב במחרוזות מרוקאיות ותוניסאיות אהובות מבית אבא. להשלמת האווירה החגיגית, ימתיקו את הערב דוכני מופלטות (בתשלום). לצד אלו, יוכלו האורחים לבקר ולסייר בתערוכה, ולהתרשם מהמוצגים ההיסטוריים והעכשוויים.

"לערב אחד, מוסיקה, אמנות ואוכל חוברים יחד. וזוהי הזדמנות מצוינת לחשוף את הציבור גם למורשת התרבותית החומרית של יהדות צפון אפריקה, כפי שהיא באה לידי ביטוי באמנות המסורתית, בפריטי הצורפות המרהיבים, הקרמיקה והלבוש, שנשמרו באוספים מיוחדים, ולהם גם חשיבות סמלית ורוחנית", אומרת ד"ר דליה מנור, מנהלת ואוצרת ראשית ומוסיפה, "הרצון הוא ליצור ערב נוסטלגי ומהנה, ודרכו לאחד בין כל הרבדים של התרבות הצפון אפריקאית, שהיו קיימים בעבר, וזוכים היום להמשכיות".

החלק המרכזי בתערוכה "בסוף מערב: אמנות ואמנות מארצות המגרב" מוקדש לחפצי אומנות וכלים מסורתיים מאוספו הפרטי של ד"ר דויד רואש, יהודי אלג'ירי שהיגר לצרפת ושם לו למטרה לשמר ולכבד את התרבות הצפון-אפריקאית המפוארת. הקשר אל האוסף המיוחד נוצר בזכות אחיו, ד"ר רוברט רואש המתגורר בעומר.

בין הפריטים בתערוכה, תכשיטי נשים ששימשו כאביזר קישוטי אך היו גם סימן למעמד כלכלי וסמלי; קמעות שיוחס להם כוח מאגי נגד עין הרע בקהילות האסלאמיות והיהודיות כאחד. לצד פריטי היסטוריה אלו, מציגים בתערוכה ארבעה אמנים ישראליים ממוצא מרוקאי, ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי, שבחרו לבטא בעבודותיהם, את זיקתם העמוקה למסורת התרבותית ממנה באו, ואת הכמיהה להמשכיות תרבותית של יהדות צפון-אפריקה. את התערוכה אוצרת: ד"ר שרון לאור-סירק.
נעילה: ינואר 2019.
בערב האירוע התערוכה של אתי אברג'ל "פיסול" במוזאון הנגב לאמנות – תהיה פתוחה לקהל.

נגישות