לילה של פילוסופיה מס' 4 בתל אביב 2018

ליל הפילוסופים
"לילה של פילוסופיה"

צילום: תומר אפלבאום

"לילה של פילוסופיה", מסע מרתק אל תוך הלילה עם נבחרת של 100 פלוסופים צרפתים, ישראליים, גרמנים, אוסטרים ואמריקאית אחת. ארוע זה, פותח סדרת ארועי תרבות ואמנות של עונת התרבות המשולבת צרפת ישראל, שיתקיימו בו זמנית בשתי המדינות בחודשים הקרובים, לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל.


ב-31 במאי 2018, בשעה 19.00 ייפתח "לילה של פילוסופיה" בתל אביב ויימשך עד השעות הקטנות של הלילה. הכניסה לכל אירועי הלילה היא ללא תשלום.כתובות מקומות האירועים בתל אביב

 • המכון הצרפתי בתל אביב שדרות רוטשילד 7 אודיטוריום בקומה 1 גג המכון בקומה 3
 • הקלוזרי, מדיאטק המכון הצרפתי רחוב הרצל 6
 • המרכז לאמנות עכשווית CCA רחוב צדוק הכהן 2א, פינת קלישר
 • תולעת ספרים רחוב מזא"ה 7 תל אביב
 • גלריה שלוש רחוב מזא"ה 7 תל אביב
 • מסעדת קנטינה שדרות רוטשילד 71 תל אביב
 • בית עלמא רחוב שד"ל 6 תל אביב
 • Abraham Hostel לבונטין 21 תל אביב) פינת הרכבת 8(
 • שער הדמוקרטיה הישראלית שדרות רוטשילד 1
 • מלון לילי & בלום לילינבלום 48, תל אביב
 •  בית קפה רגע שנקין 57, תל אביב
 • Meet in Place רוטשילד 8, תל אביב
לחצו כאן לצפיה בתכנית המלאה לפי מיקום האירועים 

למידע נוסף: 03-7968000 / accueilifta@ambfr-il.org , goethe.de/israel  institutfrancais-israel.com


"לילה של פילוספיה" ,מתקיים בערים שונות בעולם, ובתל אביב הוא זוכה להצלחה חסרת תקדים ולנהירה של קהל אל האולמות, בתי הקפה והחללים המיוחדים. הארוע מתקיים ביוזמת המכון הצרפתי בשיתוף פעולה עם מכון גתה הגרמני בתל אביב, והשנה גם עם פורום התרבות האוסטרי. במסגרת זו, מוצע מסע פילוסופי עשיר ומרתק לאורכו של הלילה, במקומות שונים סביב המכון הצרפתי שבכיכר רוטשילד. בלילה זה, יוכל הקהל הרחב להשתתף בפאנלים, שיחות והרצאות שידונו בשאלות ואתגרים שמעלים פילוסופים בני זמננו. כהמשך לליל הפילוסופיה, המכון הצרפתי בשיתוף פעולה עם אוניברסיטת תל אביב והמכון למדעי המדינה בפאריז, מארגנים כנס לרגל 50 שנה לארועי חודש מאי 68 בפאריז, והולדת תנועת המחאה באוניברסיטת סורבון בפריז באותה שנה. השנה, כמו בשנים קודמות, הפילוסוף רפאל זגורי-אורלי בשיתוף עם תהילה רודל, נספחת התרבות של שגרירות צרפת, ישמש כאוצר "לילה של פילוסופיה" שיימשך עד השעות הקטנות של הלילה.

בין האורחים השנה: אביטל רונאל, פלוסופית והוגת דיעות אמרקאית ממוצא יהודי, המכהנת כפרופסור לספרות גרמנית, אנגלית והשוואתית וכראש המחלקה לספרות גרמנית באוניברסיטת ניו–יורק. הוציאה לאור מספר ספרים אחד מהם תורגם לעברית בהוצאת רסלינג:"טפשות". מרק קרפון, פילוסוף צרפתי שכתב למעלה מ– 20 ספרים, ומנהל את מחלקת הפלוסופיה של אקול נורמל סופרייר המפורסם בפריז. עוסק בעיקר בשאלות:  אלימות, שנאה, גזענות ואכזריות. מרין קרמיץ, יוצר סרטים במאי ומפיק, בעלים של חברת סרטים ותיאטרון, דמות מרכזית בארועי מאי 68. ליונל נקאש, נוירולוג צרפתי מפורסם, כתב ספרים רבים במדעי המוח. תצטרף אליו רעייתו קרין נקש, סופרת, יחד הם כתבו מילון מונחים בנושא המוח. בשעה 19.00 שגרירת צרפת בישראל, הגב' הלן לה-גאל, ושגריר גרמניה בישראל ד"ר קלמנט פון גטצה, יפתחו חגיגית את הארוע על גג המכון הצרפתי בשדרות רוטשילד. לאחר מכן ינחה אוצר הארוע, רפאל זגורי-אורלי, שיחה בין שני מדענים: הנוירולוג, פרופסור ליונל נקאש מצרפת, ופרופסור מישל רבל ממכון ויצמן מומחה לביו-כימיה על הפוסט-הומניזם. בתום השיחה, יוכל הקהל להגיע למקומות בהם יתקיימו המפגשים, ולקחת חלק בהרצאות, שיחות,קריאות או פאנלים במבחר נושאים פילוסופיים שמעסיקים היום את החברה הישראלית. זהו מסע מרתק בשלל נושאים מגוונים עד תום הלילה. בארוע הייחודי הזה משתתפים 18 פילוסופים ואינטלקטואלים צרפתים, גרמנים, אוסטרים וגם פילוסופית אמריקאית, בעלי שם עולמי, יחד עם יותר מ-80 עמיתים ישראליים. בלילה הזה נקשיב, נחשוב, נתווכח על נושאים בוערים שמעסיקים את העולם בכלל והחברה הישראלית על כל חלקיה בפרט. נתמודד בצוותא באווירה מיוחדת חד פעמית, עם שאלות חיוניות שמעסיקות את החברה בת זמננו.