"פאס – ליבה של מרוקו" סדרת הרצאות במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע.

מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח מזמין את הציבור לסדרת ההרצאות "עד קצה מערב" – מסע בערים ייחודיות בעולם המוסלמי. מרצים מומחים בתחומם מזמינים את הקהל לשיטוט בין ערים ססגוניות ומרתקות ברחבי העולם, חלקן רחוקות ומסתוריות, ולספר את הסיפור האמיתי סביב התפתחותן,  התושבים שחיים בהן, והאמנות והאדריכלות שיצרו בהן.

במפגש שיתקיים ביום שני, 5 בנובמבר, במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 10:30,  ד"ר אורית ואקנין-יקותיאלי, מזמינה את הקהל בהרצאתה לשוטט בסמטאות האותנטיות של פאס ודרכן ללמוד על עיר בה רב הנסתר על הגלוי.

ואקנין-יקותיאל תבחן את הדימויים התיירותיים של העיר כ"מסתורית", "רוחנית", "יהודית", "ערבית" כייצוג מושלם של מרוקו. תכיר לנו את אנשי העיר ואת הקבוצות החברתיות-הכלכליות שחיות בה, ונראה כיצד אירועים משמעותיים ותפישות עולם חקוקים בזיכרונות של המלומדים ואנשי הדת בעיר. בהרצאה נשמע על ההיסטוריה המורכבת של העיר ועל הקשר בין העיר הייחודית לבין תהליכים מדיניים שמתרחשים במרוקו.


דרך הרצאתה של ד"ר ואקנין-יקותיאל נתוודע להתפתחותן של ערים בעולם המוסלמי מראשית המדינה המוסלמית ועד המאה ה-15. נשמע על מסורות עירוניות קדומות במסופוטמיה, שהיוו מקור השראה לבניית הערים, ועל התאמתן של הערים לצרכיה של האימפריה המתהווה. בהרצאה תוצג החדשנות המוסלמית ביצירה של "עירוניות" ואת השפעתה מחוץ לעולם המוסלמי.

ד"ר אורית ואקנין-יקותיאלי ((Dr. Orit Ouaknine-Yekutieli היא חוקרת של מרוקו המודרנית ומרצה במחלקה ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת בן-גוריון בנגב. מנהלת את מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה. כמו כן היא חוקרת את ההיסטוריה המודרנית של יהודי מרוקו ואת ההיסטוריוגרפיה אודותיהם; את תחיית התרבות המרוקנית בארץ ואת ההיסטוריה של הדיאספורה המרוקנית בישראל.

בתום ההרצאה יתקיים מפגש בתערוכה "בסוף מערב" עם ד"ר רוברט רואש – נציג "אוסף רואש" עליו מתבססת עיקר התערוכה, ונחשב לאחד האוספים הגדולים והמפוארים בתחומם שמונה כ- 5,000 חפצי אמנות ואומנות מהמאה ה19 ועד תחילת המאה ה20 מהתרבות היהודית והמוסלמית בארצות המגרב; אלג'יריה, תוניסיה ומרוקו. מתוך האוסף מוצגים בתערוכה עשרות פריטים ביניהם, תכשיטים, קמעות, מכלי אבק שריפה מעוטרים, פרטי לבוש ועוד. האוסף שמוצג לראשונה בישראל, מבקש לתת מקום של כבוד לתרבות ולמסורת הצפון אפריקאית, ומטרת חשיפתו היא הכרה בתרבות החומרית והעשירה של יהודי צפון-אפריקה – זיכרון היסטורי שכמעט ונמחק.

התערוכה "בסוף מערב" היא זיכרון היסטורי וקול געגוע למורשת הענפה של תרבות צפון-אפריקה, המוסלמית והיהודית. ומוצגים בה פרטי אמנות ואומנות מסורתיים מהאזור, ששיקפו את הרב-גוניות התרבותית והאתנית בארצות המגרב. לצד אלה, מבטאת התערוכה כמיהה להמשכיות תרבותית ומציגה את עבודותיהם של ארבעה אמנים ישראליים עכשוויים להם קשר ביוגרפי למורשת הצפון-אפריקאית: ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי.

הסדרה הופקה בשיתוף עם מרכז חיים הרצוג לחקר המזרח התיכון והדיפלומטיה,
אוניברסיטת בן-גוריון בנגב והקתדרה העירונית באר שבע.

תשלום מפגש: 40 ₪ כולל דמי כניסה למוזאון וכיבוד קל.
אתר המוזאון: www.ine-museum.org.il , טלפון: 08-6993535.

נגישות