"על מוסר ואמונה: גרסת הרמב"ם" – הרצאה ושיח גלריה

ד"ר עפר אליאור בהרצאתו "חיי נצח של השכל: מוסר ואמונה על פי הרמב"ם" ידון בשאלה מהו יהודי 'אמיתי'? לתפישת הרמב"ם, וידון בפילוסופיה שעומדת בבסיס תפישתו. אליאור יספר על הזעזוע העמוק שיצרה השקפתו, בקרב מאמיניו וקוראיו. האם האמונה ועבודת מצוות – הן תמצית היהדות? על פי הרמב"ם, גדול הפילוסופים היהודים בימי הביניים, התשובה היא בהכרח – לא !

יום שני, 9 באפריל, מוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח בבאר שבע, בשעה 10:30


ההרצאה תעסוק בשאלה כיצד יהודי צריך לעבוד את האל? כביכול עליו לקיים מצוות – בהן האמונה באל, האמונה בתורה ולימוד כתבי הקודש – ולהקפיד על מוסר נקי. אך האם די בכך?

הרמב"ם, מגדולי המלומדים שפעלו במרחב התרבות המוסלמית במאה ה 12, השיב בשלילה- וזעזע את עולמם של תלמידיו וקוראיו. לדעתו, מי שחי חיים שמטרתם הבלעדית היא שלמות בדת ושלמות במידות, לעולם לא יוכל למלא כראוי את רצונו של האל, כיוון שרצון האל תובע דבר נוסף – ללמוד פילוסופיה.
עיון בתורות פילוסופיות וקבלתן, בתפישתו של הרמב"ם, הן המפתח היחידי למטרה הנשגבת והאמתית של כל יהודי – חיי נצח של השכל. בהרצאה יעמוד ד"ר אליאור על השקפה זאת של הרמב"ם ועל השלכותיה.

ד"ר עפר אליאור Dr. Ofer Elior)), הוא חוקר מחשבת ישראל וההיסטוריה של הפילוסופיה והמדעים בקרב יהודים בימי הביניים ובעת החדשה המוקדמת.


בתום ההרצאה יתקיים שיח-גלריה בתערוכה "בסוף מערב: אמנות ואומנות מארצות המגרב: מרוקו, אלג'יריה ותוניסיה", בליווי אוצרת המוזאון ד"ר שרון לאור-סירק. התערוכה היא זיכרון היסטורי וקול געגוע למורשת הענפה של תרבות צפון-אפריקה, המוסלמית והיהודית. ומוצגים בה פרטי אמנות ואומנות מסורתיים מהאזור, ששיקפו את הרב-גוניות התרבותית והאתנית בארצות המגרב. לצד אלה מבטאת התערוכה כמיהה להמשכיות תרבותית ומציגה את עבודותיהם של ארבעה אמנים ישראליים עכשוויים להם קשר ביוגרפי למורשת הצפון-אפריקאית: ז'אק ז'אנו, אייל אסולין, מירב פלג ופנינה ברקאי.

סדרת ההרצאות במוזאון לתרבות האסלאם ועמי המזרח, עוסקות בחיי היום-יום במזרח התיכון:
עבר והווה, מתקיימות בשיתוף המרכז לחקר המרת דת ומפגשים בין דתיים באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

תשלום מפגש: 40 ₪ כולל דמי כניסה למוזאון וכיבוד קל.
אתר המוזאון  טלפון: 08-6993535.

נגישות