פסטיבל באך 2018 – ימקא ירושלים ובאתרים נוספים בעיר וברחבי הארץ

המגניפיקט בניצוח פיליפ פיירלו במרכז פסטיבל באך בירושלים השלישי.  17-21 במרץ, 2018, ימקא ירושלים ובאתרים נוספים בעיר וברחבי הארץ.

מחיר כרטיס: 50-180 רכישת כרטיסים באתר בראבו או בטל':02-6715888 שלוחה 1 או 2
פרטים נוספים באתר:תזמורת הבארוק ירושלים.


המגניפיקט, יצירת המופת של י.ס. באך, תבוצע בקונצרט המרכזי של פסטיבל באך בירושלים, בניצוח פיליפ פיירלו ובהשתתפות סולני ססיליה ונגנים וזמרים מישראל ומחו"ל. הפסטיבל יארח את כנר הבארוק הדגולדמיטרי סינקובסקי, שיגיע לרסיטל וינגן את הפרטיטות לכינור סולו מאת באך.

עוד בפסטיבל: תזמורת הבארוק ירושלים תבצע מגניפיקטים מאת ויואלדי, שרפנטייה ואחרים; נועם וזאנהבערב מחווה לנינה סימון והשפעות באך על שיריה; "קונצרט ושיחה" בהנחיית ד"ר אלון שב בנושא אמנות הפוגה; תזמורת הגליל בבכורה ירושלמית; אישטוון אלה ברסיטל לעוגב בכנסיית הגואל; רסיטל לשני פסנתרים; סימפוזיון בינלאומי בנושא המגניפיקט, בהשתתפות חוקרי מוסיקה מהארץ ומהעולם ועוד.

תערוכה בנושא המגניפיקט, שתובא ארצה במיוחד מבית באך באייזנאך, תועלה באכסדרת מלון ימקא בירושלים.


פסטיבל באך בירושלים הולך ומבסס את מעמדו כאירוע מוסיקלי מוביל וכמסורת ירושלמית המושכת קהל מרחבי הארץ. הפסטיבל, שנערך זו השנה השלישית בסמוך ליום הולדתו של יוהן סבסטיאן באך, יתפרס על פני חמישה ימים רוויים בקונצרטים, במופעים, בתערוכות ובהרצאות, המוקדשים למוסיקה של באך ולהשפעותיו מימיו ועד ימינו.

הפסטיבל, שייערך השנה בין ה-17 ל-21 במרץ 2018, הוקם על ידי תזמורת הבארוק ירושלים ומנהלה המוסיקלי דוד שמר,שמכהן כמנהלו המוסיקלי של הפסטיבל. מרבית הקונצרטים בפסטיבל יבוצעו על ידי התזמורת ונגנים מתוכה.

במרכז הפסטיבל עומד המגניפיקט של באך, שיבוצע תחת שרביטו של המנצח ונגן הוויולה דה גמבה הבלגי פיליפ פיירלו.בתכנית נשלב גם מגניפיקט מאת בנו של באך – קרל פיליפ עמנואל. תזמורת הבארוק ירושלים תבצע את היצירות ותארח ואת זמר הטנור הגרמני ריכרד רש ואת זמרי ססיליה – מקהלת סולנים בניצוחו של זמר הבריטון גיא פלץ. הקונצרטים יתקיימו בירושלים, בתל אביב ובחיפה (17-18-19.3).


הפסטיבל יציע 13 קונצרטים מגוונים שנעים מרסיטלים לכלים סולניים וקונצרטים קאמריים ועד לקונצרטים תזמורתיים רחבי ממדים. התזמורת תארח את כנר הבארוק הדגול דמיטרי סינקובסקי (רוסיה), שיחתום את הפסטיבל ברסיטל ובו הפרטיטות לכינור סולו מאת באך (21.3).

המגניפיקט, שיעמוד בבסיס הפסטיבל, יהיה גם נושא התערוכה שתגיע מבית באך באייזנאך (גרמניה), שתוצג באכסדרת מלון ימקא ותכלול גם הדרכות במקום.

כמדי שנה יתקיים סימפוזיון בינלאומי, כשהשנה הנושא יהיה המגניפיקט ויתארחו בו מוסיקולוגים מישראל ומרחבי העולם (21.3), לאחר הסימפוזיון נציע קונצרט ובו יצירות קטנות ממדים יותר על בסיס הטקסט של המגניפיקט שנכתבו על ידי מלחינים שונים – ויואלדי, שרפנטייה, פכלבל ואחרים.

התזמורת תשתף לראשונה פעולה עם תזמורת הגליל מבית עמותת פוליפוני מנצרת, שמטרתה לגשר על מחלוקות בין ערבים ויהודים על ידי חינוך מוסיקלי. התזמורת, שמורכבת מנגנים מובילים בתזמורת החשובות בישראל ומבוגרים בולטים של עמותת פוליפוני, משלבת בין נגנים יהודים וערבים ומופיע כיום בעיקר בצפון הארץ. על התזמורת ינצח גדיאל דומברובנר, שזכה לאחרונה בתחרות המנצחים "טורצ'ק" בקייב (20.3).

לאור ההצלחה האדירה שהייתה ל"קונצרט ושיחה" בפסטיבל השנה שעברה, נכוון השנה זרקור ל"אמנות הפוגה" מאת באך ונבצע אותה בשילוב שיחה עם ד"ר אלון שב, שתאיר את היצירה הקסומה לקהל הרחב (19.3).

בפסטיבל תתארח הפסנתרנית והזמרת נועם וזאנה שתציג ערב ובו מוסיקה מאת נינה סימון עם דגש על השפעותיו של י.ס. באך על שיריה של יוצרת הג'אז הגדולה. במופע יחברו אליה מוסיקאים ישראלים בכירים: עופר פורטוגליאריה וולניץ ואיתן איקוביץ'(19.3).

הפסטיבל ימשיך את שיתוף הפעולה עם עמותת העוגב ויארח את העוגבר ההונגרי אישטוון אלה לתכנית שמוקדשת כולה ליצירות באך לעוגב סולני שתתקיים בכנסיית הגואל בעיר העתיקה (17.3).

הפסטיבל מקפיד מדי שנה להאיר את השפעותיו של באך על מלחינים מהמאות ה-19 וה-20 והשנה הנושא ייבחן ברסיטל על ידי הפסנתרנים גיא סלפק ומיכאל זרצקל (18.3)

כמדי שנה ניתן את הבמה גם לדור הבא – תלמידי קונסרבטוריונים בולטים שיקיימו קונצרט תלמידים ויאפשרו לקהל הרחב הצגה לכוכבי המוסיקה העתידיים שיכבשו את הבמות בשנים הקרובות. השנה נשתף פעולה עם קונסרבטוריון מגניפיקט בעיר העתיקה וכן עם קונסרבטוריון הסדנה וקונסרבטוריון האקדמיה (20.3).

התכנית המלאה מפורטת באתר "תזמורת הבארוק ירושלים"

 

נגישות