פסטיבל "לא בשמים" בגליל העליון 2018

'עיר המזל' – אנסמבל תקוע / הצגה עפ"י ספרו של אלי ויזל

צילום: חי אפיק

פסטיבל "לא בשמים" בגליל העליון 2018 חוגג 20 שנה של הצלחה! מגוון של ארועי ספרות, הגות ופלוסופיה, שיחות בנושאים אקטואליים, לימוד מהמקורות, מוסיקה, תיאטרון ועוד. הפסטיבל יתקיים במכללת תל חי 24-26 ביולי 2018.

בין הארועים:

הרצאות מיוחדות במלאת 70 שנה למדינה, בין המרצים: פרופסור צביה ולדן, השופטת דליה דורנר,פרופסור אליקים רובינשטיין, פרופסור ידידיה שטרן, ניצן חן ועוד.

ארועים מוסיקליים:"עשוי מאותיות" מחווה לחיים גורי, דני סנדרסון וחברים,        ערב שירי אהבה לט"ו באב בהנחיית גיל חובב עם רוני דלומי, חנן יובל, דורית ראובני, אורי הרפז, ערב מחווה ליצירתה של נעמי שמר:"נועה נולדה בשדה",עורך ומספר דר' מוטי זעירא,שירה: מיטל טרבלסי  ואחרים.

ארועי ספרות ותיאטרון: ניר ברעם, יהודה אטלס, מחווה לנאה סמל ז"ל, תיאטרון אנסמבל תקוע הצגה על פי ספרו של אלי ויזל, סיפור חייה של רחל המשוררת, שהרה בלאו.


ועוד אירועים מיוחדים: שחרית תלמודית-שיעורי בוקר עם מרצי הפסטיבל, על ספר הזוהר ומקומו בתרבות היהודית, ליאור דיין בשיחה עם רוני קובן, רב שיח על 70 שנות עתונות ארצישראלית, שיחה עם דפני ליף.

סיורים ראה פירוט בהמשך הסיקור:שביל אלי כהן ברמת הגולן, סיור בתל-דן עם הרב יואל בן נון ועוד, סיור באנדרטת זייד ובית שערים, סיור בתל חצור עם ערן מאיר, ספורו של גבול הצפון עם ד"ר זאב פרל.

פסטיבל לא בשמים , מתקיים זו השנה ה– 20 בגליל העליון. הפסטיבל הפך במרוצת השנים למוקד משיכה לאלפי אנשים מכל גווני החברה הישראלית. במסגרת הפסטיבל מתקיימים הרצאות, מפגשים ומופעים  בנושאים חברתיים ישראליים וכן זרקורים על נושאים בתרבות יהודית ישראלית ובמורשת יהודית.

מיטב המרצים מגיעים לגליל העליון, וסוחפים אליהם קהל רב של בני המקום, דתיים וחילוניים, קיבוצניקים, בני מושבים וכן קהל רב המגיע ממקומות שונים בארץ. הפסטיבל משלב למידה ובילוי , סיורים פה ושם בגליל ובגולן ושיעורים בצוותא .

השנה, שנת ה -70 של המדינה ,קשת הנושאים היא רחבה . ההרצאות מעלות נקודות לדיון פומבי וכן שאלות לחשיבה. רוב האירועים מתקיימים במכללת תל חי, המוקפת הרים, ובפינות הטבע הקסומות של הגליל.


הזמינו עכשיו מלון/צימר בגליל
תעריפים תחרותיים, התאמה לכל תקציב. מלנות רבים מציעים אפשרות "ביטול חינם" – או "אין צורך במקדמה". קבלו אישור מיידי כחלק בלתי נפרד מתהליך ההזמנה הקל והפשוט.


נזכיר כמה מנושאי ההרצאות:  

 1. פרופסור חננאל מאק על דמויות נשיות במקרא
 2. דוקטור אביעד הכהן : מהי מדינה יהודית
 3. ד"ר אורי אהרונסון ישוחח עם פרופסור חגי מאוטנר על הנושא: מה קרה למשטר החוקתי בישראל .
 4. פרופ' דינה פורת תרצה על הקשר בין אנטישמיות לבין מדינת יהודים.
 5. ד"ר חיים סעדון ישוחח על נושא שואת יהודי אפריקה. מדוע נפתח הנושא רק בשני העשורים האחרונים
 6. פרופסור משה קווה – על המתח שבין מדע ואמונה.
 7. פרופסור צביה ולדן : בזכות מי התחדשה העברית?
 8. ד"ר אורי אהרונסון :האם דמוקרטיה ליברלית מסוגלת להכיל ערכאות שיפוט דתיות?
 9. מה חשוב יותר התפילה או הדרשה עם פרופסור ישעיהו גפני וד"ר ראובן גפני .
 10. עדינה בר שלום, הרב דוד בלוך ואחרים: מה הביטוי של ציונות בימינו אלה והאם החרדים נוטלים בה חלק.
 11. ד"ר אלון גן ישוחח על כוחו של מיעוט אקטיבי לעצב מציאות בעקבות מחאת האוהלים .  Booking.com  סיורים בגליל במסגרת "פסטיבל לא בשמים", מכללת תל חי 24-26 ביולי

  להלן רשימת הסיורים שיתקיימו במסגרת הפסטיבל:

  יום שלישי 24 ביולי

  • אנדרטת זייד ובית שערים – הסיור יתחיל בעיר בית שערים בצמוד לבית הכנסת העתיק, מקום מושב הסנהדרין, משם ימשיך דרך שער העיר לתצפית מקסימה על עמק וכרמל ויסתיים בגבעת שייח אבריק ליד אנדרטת השומר האגדי אלכסנדר זייד –הדרכה: אודי סגל ( מיפגש בתחנת הדלק אלונים . 11.30-14.30 )

   

  • "ללכת לאורך המסילה ולהביט בהיסטוריה – "מתחם תחנת הרכבת ההיסטורית של צמח. אתר ייחודי המתאר את חיי היומיום בקו רכבת העמק ובתחנת צמח. ביקור בצריף הנוסעים המשוחזר ובמבנה התחנה והליכה בתוואי המסילה ובין בתיה המשוחזרים של התחנה. הסיור ילווה סיפורים היסטוריים ססגוניים ובלתי ידועים, ותערוכת תמונות ייחודיות (מיפגש בתחנה בצמח . 12.45-15.00 )

   

  בוקר על גלגלים, יום חמישי 26 ביולי  

  1. תל דן – עם הרב ד"ר יואל בן נון

  השער הישראלי והבמה הישראלית מימי המלוכה. יציאה 07.15 משער המכללה האקדמית תל חי. חזרה 09.30.

  יציאה לתל דן עם שחר, כדי להתבונן בשרידי דן הישראלית מתקופת המקרא, מימי בית ראשון.    בשער הישראלי נמצאה כתובת ניצחון ארמית על 'מלכ ישראל' ועל '[מל]כ ביתדוד', כשהיא שבורה  ומנותצת – מה ניתן ללמוד מכתובת זו על הסיפור המקראי?  מה חשבו הישראלים העתיקים על תורת משה עפ"י הבמה הישראלית הבנויה גזית, שעלו אליה ב'מעלות'?

  1. חצור – ראש כל הממלכות. סיור בתל חצור הדרכה: ערן מאיר

  יציאה משער המכללה האקדמית תל חי – 07.30-10.00 (תלוי הרשמה)

  מעטים פוקדים אותו אך אלו הסרים לראש הגבעה נחשפים לגדולה בערי כנען. מקדשים וארמונות, חומות ושערים. לא בכדי זכתה העיר לתואר – 'ראש כל הממלכות'. בסיור בוקר אל התל נעמוד על מעט מצפונותיו ויחודו.

  1. "הגודרים בצפון" (ברכה חבס) –  הדרכה: ד"ר זאב פרל

  יציאה 06.00 משער המכללה. חזרה 09.30. (תלוי הרשמה)

  סיור מרתק בעקבות שנים של בניית גדר הצפון והגנה על הגבול הצפוני. הגדר הוקמה כמענה למרד הערבי הגדול 1936-1939 (מאורעות תרצ"ו-תרצ"ט). סקירת ההתיישבות היהודית בגליל מקום המדינה, תכנית המיצפים והיחסים עם ההתיישבות הערבית, העפלה להר אדיר לאנדרטת הלוחמים במלחמת לבנון השנייה, וסיום בפשיטת הגדוד השלישי של הפלמ"ח על סאסא בתש"ח. (דרגת קושי קלה).

  1. שביל אלי כהן ברמת הגולן. הדרכה: ד"ר רביק זרם

  יציאה 06.00 משער המכללה. חזרה 10.00.

  מעשיו ופעולותיו של ה"איש שלנו בדמשק" מרתקים את כל עם ישראל עד היום, בייחוד לאור החשיפות האחרונות על הפעילות חסרת התקדים של המוסד. הבנת דרכו של אלי כהן מפעילות מחתרתית במצרים ועד לשולחנם של נשיא סוריה ושר צבאה בראשית שנות השישים.

  ניחשף לסיפורו האישי, סיפורה של משפחתו והסיכון האישי האדיר שנטל, באתרים המרכזיים שעליהם דיווח. אות הוקרה לאנשי הסוד – הנבחרת של עם ישראל.

  השתתפות בסיורים : מחיר כרטיס 55 שח לאדם , יש להרשם מראש , באתר הפסטיבל.

  יש להגיע לנקודת האיסוף.

לחצו כאן לתכנית האירועים המלאה המפורטת באתר הפסטיבל  – לפרטים נוספים: טלפון: 04-6816481