פסטיבל ריקודי חדר 2018 – זעזועים, גלים, תהודות

ענת שמגר ודן ויינשטיין
ענת שמגר ודן ויינשטיין

צילום: נטשה שחנס

פסטיבל ריקודי חדר 2018 – פסטיבל המחול הקאמרי היחיד בישראל, יציג השנה בפעם ה-29 וכותרתו:  זעזועים, גלים, תהודות. הפסטיבל יתקיים במשך שלושה סופי שבוע בתל אביב ובירושלים. פסטיבל ריקודי החדר הינו הרפתקה לעבר הלא נודע מלווה אותנו כל הדרך. עשיית אמנות שאינה נגמרת. אנו מבקשים את הקשר לזולת שבתוכנו ולזה שסביבנו. ריקוד של היוצר-המבצע המאמין בעצמאותו של הריקוד הקאמרי. תוכנו של הריקוד הקאמרי הוא ריקוד שבו היוצר והמבצע הם אחד. לכל יוצר כלים שונים ליצירה, ולביצועה טווח רחב של אפשרויות: מהמוגדרות והמדויקות כמו כתבי תנועה, פרטיטורות גרפיות ומילוליות ועד ליצירת ריקוד בזמן אמת.


בריקוד שכזה, הריקוד והרקדן הם חיבור של הצורך להציג צורה אך היא נישאת באברי גופו של המבצע. דורשים הקשבה רחבה להיסטוריה האומנותית האישית והקבוצתית. כאשר העבר וההווה רשומים בתפיסתנו, באברינו ובזיכרוננו, שאיתם אנחנו רוקדים ומחברים. הסתירה בין הניסוח לביצוע היא ליבו של הריקוד הקאמרי.

בפסטיבל ריקודי חדר אנחנו מבקשים להתקרב ביכולתנו לקבל אחד את השני. למצוא את המשותף שבינינו ולכבד את האותנטי, השונה בכל אחד מאתנו, בתקוה להעמיק את דמיוננו התנועתי ולהתקרב למשמעות הריקוד. אנחנו טוענים שבדרך הזו אנחנו גם מתקשרים לצופה הרואה בנו את בבואתו, את הדומה והשונה, ותוך הצפייה חווייתנו ודמיוננו מתרחבים.

תוכנית הפסטיבל תכלול את הטווח הגדול מריקודי יחיד לדואטים ולאנסמבלים קטנים ולפרויקטים קבוצתיים שמתחילת דרכנו שקדנו על קיומם.  ליסה נלסון –  Tuning score, ענת שמגר עם אמנים שונים, עמוס חץ – רעשים (מוסיקה: אמנון וולמן), קלידוסקופ ועד למרתון Vexations שבו מספר רב של רקדנים והנמשך על פני 12 שעות.

כבכל שנה אנחנו מבקשים אף להביא עמיתים מחוץ לארץ שגם הם יוצרים-מבצעים ובכך להרחיב את משמעות הריקוד הקאמרי מעבר לגבולות הארץ ולהציג ביחד ריקוד שבו השלם גדול מסכום פרטיו. 


פסטיבל ריקודי החדר, 14-29 בדצמבר 2018 מחיר כרטיסים:  50-80 ₪ ארבע הופעות. 10% הנחה לתושבי תל אביב.  הכניסה לכנס חופשית.

לתכנית המלאה ולרכישת כרטיסים.