"פסטיבל Music Makers" – עושים מוסיקה

לראשונה בישראל יתקיים בסוף דצמבר "פסטיבל Music Makers" למוסיקה קאמרית בהשתתפות שישה מוזיקאים מהבולטים בעולם המוזיקה הקלאסית כיום: הויולנית טביאה צימרמן (גרמניה), הכנר ואדים גלוזמן (ארה"ב-ישראל), הצ'לן יוהנס מוזר (גרמניה), נגן הקונטרבס ניק דה-חרוט (הולנד) והפסנתרנים אנג'לה יופה ואלסיו באקס (ארה"ב). תחת ניהולו האמנותי של הכנר הנודע ואדים גלוזמן, יאפשר הפסטיבל "הצצה" מיוחדת מאחורי הקלעים של עולם ואולם הקונצרטים.

בימיו הראשונים של הפסטיבל יוכל הקהל לחזק את הקשר עם האמנים ולהיפגש איתם במהלך ימי ההכנות, להצטרף לחדרי החזרות, לראות בזמן אמת איך נבנה קונצרט ולנהל שיח פורה עם המוזיקאים על כוס קפה.
קיבוץ אילון: יום שני 31.12, אולם בר אוריין, בשעה 20:00
זיכרון יעקב: יום רביעי, 2.1.19 מרכז אלמא, בשעה 20:00
תל אביב: יום חמישי 3.1.19, מוזיאון ת"א לאמנות, בשעה 20:00


הפסטיבל יארח שישה מוזיקאים מהבולטים בעולם המוזיקה הקלאסית בעולם: הוויולנית טביאה צימרמן שנחשבת מקור השראה למלחינים עכשווים רבים, הכנר הבינלאומי והווירטואוז ואדים גלוזמן, הצ'לן הצעיר וזוכה הפרסים יוהנס מוזר, נגן הקונטרבס ניק דה-חרוט שנחשב לאחד הבולטים בתחומו, והפסנתרנים המוערכים אנג'לה יופה ואלסיו באקס. בתכנית הפסטיבל יבצעו הסולנים, בהרכבים שונים, צירות קאמריות אהודות מאת גדולי המלחינים: רוסיני, שומאן, דבוז'אק, סטרווינסקי, שוסטקוביץ', דה פאייה ושוברט.

הפסטיבל הוא הרבה מעבר לחוויה מוזיקלית משובחת. הוא מביא עמו רוחות של שינוי ובשורה של ממש בקשר שבין המאזין לאמנים שעל הבמה. במסגרת הפסטיבל במהלך שני ימי ההכנות לקונצרטים בקיבוץ אילון, הקהל יוכל לקחת חלק ב"מאחורי הקלעים" של עולם הקונצרטים לצפות בתהליך היצירה והדינמיקה בין הסולנים, שיוצרים לבסוף את ההרמוניה הסוחפת על הבמה. הקהל יוכל להיות נוכח בחדרי החזרות ולפגוש את המוזיקאים בעלי השם. לראות בזמן אמת איך נבנה קונצרט, להאזין לשיח המקצועי בין הנגנים ואף להצטרף אליהם לארוחות, לשיחה נעימה על פועלם.
במהלך הקונצרטים שיתקיימו בקשת אילון, בזכרון יעקב ובתל אביב – יתאפשר לקהל לקיים שיח פורה עם הסולנים על תהליך היצירה, ולהתרשם מהצדדים האינטימיים והפחות של עשיית מוזיקה ברמה הגבוהה ביותר, וזאת כחלק בלתי נפרד מהקונצרט.
פסטיבל North Shore למוזיקה קאמרית בשיקגו נוסד ב -2010 על-ידי ואדים גלוזמן ואנג'לה יופה ביוזמת אגודת The Music Makers. במהלך השנים העניקה האגודה במסגרת הפסטיבל מלגות באמצעות קרן ארקדי פומין (Arkady Fomin) והשנה תוענק מלגה מיוחדת לכישרון ישראלי בולט.


לו"ז הפסטיבל:
הצטרפות לימי הכנות:
ראשון-ושני 30-31.12, אולם בר אוריין, קשת אילון, קיבוץ אילון
אמני הפסטיבל בהופעה ובשיחה על הבמה, יספרו על חייהם על הבמה ומחוצה לה.


תכנית הקונצרטים:
"דג השמך" – קונצרט הפתיחה
קיבוץ אילון: יום שני 31.12 בשעה 20:00, אולם בר אוריין, קשת אילון,
קונצרט "דג השמך"


תל אביב: יום חמישי 3.1 בשעה 20:00, מוזיאון ת"א לאמנות אולם אסיא
איגור סטרווינסקי סוויטה איטלקית לכינור ולפסנתר.
ואדים גלוזמן, כינור; אנג'לה יופה, פסנתר
דמיטרי שוסטקוביץ'
סונטה לוויולה ולפסנתר אופ' 147
טביאה צימרמן, ויולה; אלסיו באקס, פסנתר
ג'ואקינו רוסיני
דואו לצ'לו ולקונטרבס
יוהנס מוזר, צ'לו; ניק דה חרוט, קונטרבס
פרנץ שוברט
חמישיית פסנתר בלה מז'ור ד' 667, "דג השמך"
ואדים גלוזמן, כינור; טביאה צימרמן, ויולה
יוהנס מוזר, צ'לו; ניק דה חרוט, קונטרבס
אלסיו באקס, פסנתר.


קונצרט "בסגנון עממי"
זיכרון יעקב: יום רביעי 2.1, בשעה 20:00, מרכז אלמא.
רוברט שומן
חמישה קטעים בסגנון עממי לקונטרבס ולפסנתר אופ' 102
ניק דה חרוט, קונטרבס; אנג'לה יופה, פסנתר
אנטונין דבוז'ק
שלישיית פסנתר מס' 4 אופ' 90, "דומקי"
ואדים גלוזמן, כינור; יוהנס מוזר, צ'לו; אלסיו באקס, פסנתר
מנואל דה-פאיה
שבעה שירים ספרדיים עממיים לוויולה ולפסנתר
טביאה צימרמן, ויולה; אנג'לה יופה, פסנתר
פרנץ שוברט
חמישיית פסנתר בלה מז'ור, ד' 667, "דג השמך"
ואדים גלוזמן, כינור; טביאה צימרמן, ויולה
יוהנס מוזר, צ'לו; ניק דה חרוט, קונטרבס
אלסיו באקס, פסנתר.


פרטים לרכישת כרטיסים:
מחיר כרטיס: 125-140 ₪.
לרכישה בקונצרט בקיבוץ אילון: 04-9858191
לרכישה לקונצרט ב'אלמא' בזיכרון יעקב: זאפה 9080*
לרכישה לקונצרט במוזיאון ת"א: קופת בראבו 3221*
להצטרפות לשני ימי ההכנות – ניתן ליצור קשר עם קשת אילון בטלפון: 04-9858191


הכנר ואדים גלוזמן Vadim Gluzman, בספרו המיתולוגי של ז'ן מישל מולכו "כנרים גדולים במאה ה-20" צוין גלוזמן כאחד מגדולי הכנרים החיים כיום. הרפרטואר הרחב של גלוזמן כולל גם מוסיקה חדישה. הופעותיו מופצות בכל העולם באמצעות שידורים חיים וקטלוג ההקלטות שלו זכו בפרסים. גלוזמן מופיע בקביעות עם תזמורות חשובות ובעונה הקרובה ינגן בבכורה אירופית את הקונצ'רטו המשולש לכינור, לצ'לו ולבאיאן של סופיה גובּאידולינה עם יוהנס מוזר, אֶלְסבת מוזר ותזמורת ה"טונאלה" מציריך בניצוחו של עומר מאיר ולבר.

הוויולנית טביאה צימרמן Tabea Zimmermann, נחשבת לאחת המוסיקאיות הנודעות בזמננו. צימרמן מופיעה כסולנית עם מיטב התזמורות ברחבי העולם בהן הפילהרמונית של ברלין, תזמורת פריז, הסימפונית של לונדון, הפילהרמונית הישראלית והפילהרמונית הצ'כית. היא שימשה מקור השראה למלחינים רבים לכתוב לוויולה, והכניסה יצירות רבות לרפרטואר הסטנדרטי של הקונצרטים והמוסיקה הקאמרית. צימרמן היא זוכת פרסים רבים על הישגיה האמנותיים יוצאי הדופן, בהם פרס המוסיקה של פרנקפורט, פרס האמנות של הס, פרס המוסיקה של הריין, הפרס הבינלאומי של האקדמיה למוסיקה קיג'אנה בסיינה ואחרים. משנת 2002 היא מכהנת כפרופסור בביה"ס הגבוה למוסיקה הנס אייזלר בברלין.
נגן הקונטרבס, ניק דה חרוט Niek de Groot, זכה להכרה כאחד הסולנים החשובים בתחומו. בנעוריו ניגן בחצוצרה והחל לנגן בקונטרבס רק בגיל 18. תוך זמן קצר התמנה לנגן קונטרבס ראשי בכמה אנסמבלים באירופה, ובמשך עשר שנים נגן בקביעות בתזמורת הקונצרטחבאו המלכותית. מאז 2006 הוא משקיע באופן בלעדי במוסיקה קאמרית ובהופעותיו כסולן ומופיע סדיר כסולן וכנגן מוסיקה קאמרית באולמות הקונצרטים המובחרים ביותר ובפסטיבלי מוסיקה שונים בעולם. הרפרטואר של דה חרוט כולל יצירות רבות של מוסיקה בת זמננו והוא בקשר הדוק עם מלחינים כמו קורטאג, שטוקהאוזן, סאריאהו, ואסקס וגובאידולינה. בשנת 1996 הוא התמנה לפרופסור בכיר לקונטרבס באוניברסיטת פולקוואנג לאמנויות באֶסֶן.
הצ'לן, יוהנס מוזר Johannes Moser, הצ'לן הגרמני-קנדי הוכרז במגזין "גרמופון" כאחד הצ'לנים הווירטואוזים צעירים הטובים ביותר. הוא הופיע עם התזמורות המובילות בעולם, בהן הפילהרמונית של ברלין, הפילהרמונית של ניו-יורק, הסימפונית של לונדון, הסימפונית של רשות השידור הבווארית ואחרות, וניגן לצד מנצחים מהשורה הראשונה בהם, ריקרדו מוטי, לורין מאזל, מאריס יאנסונס ואחרים. לאחרונה זכה מוזר בפעם השלישית בפרס "אקו קלאסיק" כנגן השנה לשנת 2017 על התקליטור "רסיטל רוסי". ב-2002 זכה בפרס הראשון בתחרות צ'ייקובסקי ובנוסף זכה בפרס מיוחד על ביצועו ל"וריאציות רוקוקו". ב-2014 זכה בפרס ברהמס היוקרתי.
הפסנתרנית, אנג'לה יופה Angela Yoffe, היא מחנכת מוערכת וחברת הסגל בקולג' לאמנויות הביצוע באוניברסיטת רוזוולט בשיקגו. היא הופיעה עם מוסיקה קאמרית בערים רבות בעולם ביניהן, בניו-יורק, בוושינגטון, בברלין, בפריז ובתל אביב, וכסולנית אורחת עם התזמורות הנחשבות כמו הסימפוניות של סיאטל, אומהה והמבורג, תזמורת הרדיו של שטוטגרד והסימפונית "יופיטר" של ניו-יורק. אנג'לה יופה נולדה בריגה, לטביה, למשפחה של מוסיקאים ידועים. היא למדה פסנתר בבריה"מ ובישראל, המשיכה עם ח'ואקין אצ'וקארו ועם יונתן פלדמן בארה"ב והייתה אסיסטנטית של דורותי דליי בביה"ס למוסיקה ג'וליארד. היא מתגוררת על קו שיקגו- תל-אביב עם בעלה הכנר ואדים גלוזמן ובתם אורלי.
הפסנתרן, אלסיו באקס Alessio Bax, הפך לשם בולט בעולם הקלאסי עם זכייתו בפרס הראשון בתחרות הבינלאומית לפסנתר של לידס, ומוכר בכל העולם לא רק כמוזיקאי ברסיטלים ומוסיקה קאמרית אלא גם כסולן בקונצ'רטי, שהופיע עם יותר ממאה התזמורות הנחשבות ביותר. הוא פסנתרן מבוקש בפסטיבלי קיץ בינלאומיים וברסיטלים חשובים נוספים ברחבי העולם. כשהיה רק בן 14, סיים בהצטיינות יתרה את הקונסרבטוריון של בארי, עיר הולדתו באיטליה. כיון הוא מכהן כאחד משני המנהלים האמנותיים של קרן חואקין אצ'וקארו שתומכת בפסנתרנים צעירים ומבטיחים.

נגישות