תזמורת פילדלפיה בחסות התזמורת הפילהרמונית הישראלית

התזמורת הפילהרמונית הישראלית מארחת את תזמורת פילדלפיה בביקור ראשון בישראל

ניצוח: יאניק נזט סגן Yannick Nézet-Séguin
סולנים: הפסנתרנית הלן גרימו Hélène Grimaud
הפסנתרן ז'אן איב תיבודהJean-Eves Thibaudet

חיפה – יום ראשון 3.6.2018 באודיטוריום בשעה 20:00
בתכנית: ברהאמס קונצ'רטו לפסנתר מספר 1 ברה מינור אופוס 15 – סולנית הלן גרימו
צ'ייקובסקי – סימפוניה מספר 4 בפה מנור אופוס 36.

תל אביב – יום שני 4.6.2018 היכל התרבות אודיטוריום ע"ש צ'רלס ברונפמן בשעה 20:00
ירושלים – יום שלישי 5.6.2018 בנייני האומה מרכז הקונגרסים בשעה 20:00
בתכנית : ברנשטיין סימפוניה מספר 2 "עידן החרדה" לתזמורת ופסנתרן סולו סולן ז'אן איב
תיבודה צ'ייקובסקי סימפוניה מספר 4 בפה מינור אופוס 36.

מחירי כרטיסים 180-550 שקל באמצעות אתר בימות גלובל.


במסגרת סיור הקונצרטים האירופאי של תזמורת פילדלפיה בניצוחו של מנהלה המוסיקלי יאניק נזט סגן Yannick Nézet Séguin ועם הפסנתרנים הלן גרימו Hélène Grimaud ז'אן איב תיבודה Jean-Yves Thibaudet, יתקיימו החל מתאריך 3/6/2018 שלושה קונצרטים בישראל, בתל אביב חיפה וירושלים.


לאחר סיבוב קונצרטים מוצלח של תזמורת פילדלפיה באירופה בשנת 2015, חוזרת התזמורת לביקור נוסף ותופיע באוסטריה וגרמניה והפעם היא מצרפת את ישראל לסיור.

במסגרת ביקורה תנגן התזמורת בניצוח של מנהלה המוסיקלי יאניק נזט סגן מבחר יצירות, בהן סימפוניה מספר 2 לפסנתר ותזמורת "עידן החרדה" לציון מאה שנים להולדתו של ליאונרד ברנשטיין שחיבר אותה.

אל התזמורת יצטרפו שני פסנתרנים בעלי שם עולמי, בחיפה תנגן הפסנתרנית הלן גרימו את הקונצ'רטו לפסנתר ותזמורת מספר 2, ברה מינור אופוס 15, מאת ברהמס,

ובתל אביב ובירושלים ינגן הפסנתרן ז'אן איב תיבודה את הסימפוניה של ברנשטיין.

בחלק השני של שלושת הקונצרטים תנגן התזמורת את הסימפוניה מספר 4, בפה מינור  אופוס 36 מאת צ'ייקובסקי.

אל סיור התזמורת בישראל מצטרפים כמאה מידידי התזמורת מפילדלפיה בארץ שיערכו סיורים ויארגנו מפגשים תרבותיים שונים.


תזמורת פילדלפיה היא אחת התזמורת הידועות בעולם, יניק נזט סגן הוא מנהלה המוסיקלי זה כבר שמונה עונות. הוא המנהל  המוסיקלי השמיני בתולדות התזמורת

ממשיך דרכם של: פריץ של, קרל פוליג, לאופולד סטוקובסקי, יוג'ין אורמנדי, ריקרדו מוטי, וולפגנג סווליש, כריסטוף אשנבך ושארל דיטואה. תחת שרביטם של המנצחים הגדולים הללו הפכה התזמורת לשם דבר בעולם המוסיקה העולמי. התזמורת פועלת ממרכז קימל שהוקם בשנת 2001, אך היא חוזרת להופיע מדי פעם באולם שהיה ביתה במשך 101 עונות עד למעבר למרכז קימל. בנוסף לקונצרטים באולמות הרשמיים מופיעה התזמורת בימי הקיץ באזורים רבים ברחבי העיר ובפארקים ומביאה מוסיקה להמונים. התזמורת מרבה גם לנגן בפני צעירים וילדים, תוכנית שהחלה עוד בשנת 1921 ביוזמתו של המנצח לאופולד סטוקובסקי. חבריה משקיעים זמן רב בחינוך מוסיקלי. יניק נזט סגן יזם את המפעל Hear , שמטרתו היא הרחבת החינוך המוסיקלי בעיר. התזמורת משמשת גם כשגרירה תרבותית מוסיקלית של פילדלפיה ברחבי ארצות הברית ושגרירת תרבות של ארצות הברית ברחבי העולם. היא היתה התזמורת האמריקאית הראשונה שהופיעה בסין בשנת 1973. שיתוף פעולה מוסיקלי הנמשך עד היום. בשנת 2013 חזרה התזמורת לסין, וקיימה למעלה מחמישים פעילויות מוסיקליות במהלך ביקור בן שבועיים שם.

התזמורת היתה גם הבית בו התקיימו כמה מן הבכורות האמריקאיות לכמה מן היצירות החשובות בהיסטוריה של המוסיקה, מהסימפוניה החמישית של מהלר, פולחן האביב של סטרווינסקי ומחולות סימפוניים של רחמנינוב. התזמורת משתפת פעולה עם גופים אמנותיים מקומיים כמו בלט פנסילבניה, פילידנסו, האופרה של פילדלפיה ועוד. התזמורת חזרה להקליט בלייבל דויטשה גרמופון עם המנהל המוסיקלי וב- 2015 יצא דיסק בו הסולן היה הפסנתרן דניל טריפונוב. ההקלטה הראשונה של התזמורת נעשתה בשנת 1917 ומאז יש לה אוצר הקלטות עצום ובעל ערך. בעונה האחרונה חזרה התזמורת לרדיו עם תוכנית שבועית בשידור חי.

לתזמורת יש היסטוריה ארוכה של אירועים שהתרחשו בפעם הראשונה, זו התזמורת הראשונה שהושמעה ברדיו, התזמורת הראשונה שהופיעה בסרט קולנוע, והתזמורת הראשונה שהופיע בשידור חי בטלוויזיה בשנת 1949. התזמורת היתה גם הראשונה שהושמעה בשידור באינטרנט. זו גם התזמורת המופיעה בסרטו של וולט דיסני "פנטזיה" בניצוחו של לאופולד סטוקובסקי.

אודות המנצח והמנהל המוסיקלי יאניק נזט סגן

מנהל מוסיקלית את תזמורת פילדלפיה כבר שמונה עונות. הוא נבחר לנהל מוסיקלית את המטרופולין אופרה בניו יורק החל מעונת 2021. נזט סגן נחשב לאחד המוסיקאים המובילים בדורו, הסגנון שלו, הנועזות, דרך הניהול ובחירת הרפרטואר זכו לשבחים רבים בידי אנשי המקצוע והקהל הרחב. הוא הביא את תזמורת פילדלפיה להישגים רבים, פתח בפניה אפיקים חדשים, והופיע איתם בכל האולמות הבולטים ברחבי ארצות הברית ובעולם כולו. בהנהגתו חזרה התזמורת להקליט בלייבל דויטשה גרמופון.

הוא גם מנהל מוסיקלי כבר 10 עונות של תזמורת רוטרדם בהולנד ומשנת 2001, מכהן כמנהל מוסיקלי ומנצח ראשי של תזמורת מטרופולין במונטריאול. כמו כן ניצח במהלך הקריירה שלו על תזמורת רבות בהן: הפילהרמונית של לונדון, ברלין, וינה, לוס אנגל'ס, השטס קפלה בברלין, התזמורת הסימפונית של רדיו בוואריה, האקדמיה הלאומית סנטה צ'צ'ילה ברומא ומרבית התזמורת הקנדיות הבולטות. כמו כן הוא מרבה לנצח בבתי האופרה הגדולים בעולם. הקלטות שלו יצאו בכמה חברות הקלטה בולטות.

נזט סגן נולד במונטריאול בשנת 1975 החל את דרכו בלימודי פסנתר, ניצוח, קומפוזיציה ומוסיקה קאמרית בקונסרבטוריון של מונטריאול ולמד בהדרכתו של המנצח קרלו מריה ג'וליני. הוא אחד האמנים הקנדיים המעוטרים ביותר וזכה בשלל פרסים במהלך הקריירה המפוארת שלו.

אודות הפסנתרנית הלן גרימו

נולדה בשנת 1969 להורים יהודים באקס אן פרובנס. הפסנתרנית הצרפתייה היא אחת הפסנתרניות הבולטות היום בדורה ובנוסף לכף היא פעילה חברתית וסופרת. החלה ללמדו פסנתר בעיר הולדתה. משם עברה להמשך לימודים בגיל 13 בלבד לקונסרבטוריון של פריז. שלוש שנים אחר כך כבר זכתה בפרס הראשון בקריירה שלה. בגיל 18 ניגנה את הרסיטל הראשון שלה ביפן ומיד הוזמנה על ידי דניאל בארנבוים לנגן עם תזמורת פריז. מאז היא הופיעה עם התזמורת החשובות ביותר ותחת ניצוחם של המנצחים הבולטים ביותר. גרימו זכתה בפרסים רבים על ביצועיה והקלטותיה במקביל לפעילותה המוסיקלית. היא הקימה במדינת ניו יורק את מרכז וולף למחקר זאבים בטבע. גרימו ידועה במאבקיה לשימור בעלי חיים נכחדים. כמו כן, פרסמה גרימו שלושה ספרים שהם בחלקם ביוגרפיים. היא גם נגנית נלהבת של מוסיקה קאמרית ומופיעה בפסטיבלים רבים וחשובים. ב- 2016 הוענק לה בעירה אות אבירת מסדר האמנויות אחד האותות החשובים בצרפת.

אודות הפסנתרן ז'אן איב תיבודה

נולד בשנת 1961 בליון. מזה שלושים שנה מופיע ז'אן איב תיבודה ברחבי העולם ומנגן עם התזמורות הבולטות בסגנונות מוסיקליים רבים. כמו כן, משלב תיבודה ביצירתו קולנוע, אמנות פלסטית אופנה ועוד. הוא סולן קבוע של תזמורת בוסטון, אך מופיע העונה בארבע עשרה ערים נוספות ברחבי העולם, כולל ערים ברחבי סין ובמזרח אסיה. עם תזמורת פילדלפיה ינגן במחווה לברנשטיין באוסטריה גרמניה וישראל. בקטלוג שלו מעל לחמישים הקלטות. עם שתי מועמדויות לגראמי. בין ההקלטות הקלאסיות הוא הקליט גם אלבומי ג'אז בהם יצירות של דיוק אלינגטון ומפגש עם המוסיקה של  הפסנתרן ביל אוונס. תיבודה ניגן את קטעי הסולו לפסנתר בפסקול הסרטים "כפרה" ו"גאווה ודעה קדומה" מאת דריו מרינלי, וכן את פסקול הסרט " קרוב להפליא ורועש להחריד" מאת אלכסנדר דספלה. הופיע בתפקיד אורח בסרט על חייה של אלמה מהלר,

בגדי ההופעה שלו עוצבו על ידי האופנאית ויואן ווסטווד.
את לימודי הפסנתר החל בגיל 5 והופיע לראשונה בגיל 7, בגיל 12 החל ללמוד בקונסרבטוריון בפריז, בגיל 15 זכה בפרס הראשון של הקונסרבטוריון, ומאז זכה בפרסים רבים, בהם פרס המוסיקה הצרפתית ויקטואר דה לה מוזיק, ובעיטור אביר מסדר האמנויות ממשרד התרבות הצרפתי.

על המוסיקה בקונצרטים

הקונצ'רטו לפסנתר מספר 1 ברה מינור אופוס 15 מאת ברהמס

Brhamas concerto for piano and orchestra Nr. 1 d-moll opus 15

נכתב בשנת 1858 ובוצע לראשונה בהאנובר בגרמניה. כתוב בנוסח המקובל של שלושה פרקים. לאחר כמה שנים של עבודה בוצע הקונצרט כשבהרמס היה בן 25 בלבד. קבלת הפנים היתה קשה בזמנו, הקהל לא הבין את המוסיקה הנפלאה ושרק בבוז. בהמשך זכתה היצירה להכרה, ביצירה מעמיד ברהמס את הפסנתר ואת התזמורת כשותפים שווים בניגוד למקובל עד אז שהתזמורת מלווה את הפסנתר. הקטעים הקשים לביצוע לא נכתבו לצורך ראווה אלא להדגיש את הצד התמטי של המוסיקה, זו יצירה בשלה שראויה לציון בגלל מימדיה והפאר שבה.

 

סימפוניה מספר 2 "עידן החרדה" מאת ליאונרד ברנשטיין לתזמורת ופסנתר סולו.

Symphony Nr. 2 The Age Of Anxiety  Leonard Bernstein,

היצירה נכתבה במהלך השנים 1948-49 בניו יורק ובישראל, ושוכתבה בשנת 1965, שמה לקוח מפואמה מאת המשורר אודן ומוקדשת למנצח סרגיי קוסביצקי.

ברנשטיין אמר על יצירתו של אודן "כשקראתי את זה לראשונה הייתי חסר נשימה".

המוזיקאי עבד על היצירה בכמה מקומות, בפילדלפיה, ריצ'מונד, מסצ'וסטס, תל אביב, לובי של בתי מלון, בטיסות. וכתב יצירה לפסנתר סולו ותזמורת. יצירה המהדהדת את הטקסט של אודן ומנוגנת בשני חלקים ללא הפסקה. הוא סיים את היצירה בניו יורק בשנת 1949, אבל לא היה מרוצה מן הסיום שלה. והגיע לסיום שהיה מקובל עליו רק בשנת 1965 כשעבד על היצירה מחדש. היצירה נוגנה בבכורה בשנת 1949 וניצח עליה סרגגיי קוסביצקי, בביצוע התזמורת הסימפונית של בוסטון כשברנשטיין מנגן סולו על הפסנתר. היא זכתה לביקורת טובות והוקלטה בשנת 1950 כשברנשטיין מנצח על התזמורת הפילהרמונית של ניו יורק ולוקס פוס מנגן בפסנתר, באותה שנה יצר הכוריאוגרף ג'רום רובינס מחול למוסיקה, שלא הועלה מאז.

 

סימפוניה מספר 4 בפה מינור אופוס 36 מאת צ'ייקובסקי

Tchaikovsky Symphony Nr. 4 F- Moll Opus 36

יצירה דרמטית שנכתבה לאחר נישואיו החפוזים של צ'ייקובסקי, והוקדשה לידידתו נדייז'דה פו מקץ במכתב ששלח אליה, כתב צ'ייקובסקי שהנושא הראשי, המופיע בפרק הראשון וחוזר שוב בשאר חלקי הסימפוניה, בא לתאר את הגורל האכזר שמפריע לאושר בו חפץ צ'ייקובסקי. יש בה טווח רגשות עצום היא בנויה במבנה הקלאסי של ארבעה פרקים.

לצפייה בקטע נגינה בניצוחו של נזט סגן:

 

נגישות